Bizimle iletişime geçin

Güncel

1 Mayıs’a katılan Kaldıraç Dergisi okurlarına aileleri üzerinden polis tacizi

Polisin sistematik tacizine uğrayan Kaldıraç Dergisi okurları, baskılara boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Kaldıraç Dergisi okurları, polis tacizine ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı Kaldıraç okuru Özge Tuğran açıklama yaptı.

Kaldıraç dergisi okuru üniversite öğrencilerinin yaklaşık 1 aydır polislerce taciz edildiğini vurgulayan Tuğran, “Ailelerimizin ve bizlerin şahsi telefonları aranarak, bu sene Tandoğan’da katıldığımız 1 Mayıs mitingi yasal değilmiş gibi gösterilmiştir. Ortaklarımıza; 1 Mayıs çağrısı için astığımız afiş ve pankartlar, açtığımız stantlar üzerinden terörist damgası vurulmuştur. Telefon numaralarımıza nereden ulaştıklarını ve isimlerini söylemeyen bu şahıslar; ‘Seni mitinge kim çağırdı?’ gibi sorular sorarak ajanlaştırma amacı gütmüştür. Ortaklarımız, ‘Tehlikeli gruplarla hareket ediyorsunuz’ gibi söylemler kullanılarak, baskı ve tehdide maruz bırakılmışlardır. Biz kimin tehlikeli grup olduğunu, bu ülkede kimlerin terör estirdiğini; en temel haklarımız için eyleme geçtiğimizde bile bizlere saldıran polisten iyi biliriz” dedi.

Baskı ve saldırıların amacının yükselen öğrenci hareketini bastırmak olduğunun altını çizen Tuğran, “Boğaziçi direnişimizin yaktığı kıvılcımdan halâ korkmakta olan devlet, kendini kurtarmak için kendi hukukuna bile uymayan yollara başvurmaktadır. Fakat, ne kadar baskı yaparsa karşısında o kadar da direniş görecektir. Bizler, bundan tam 50 yıl önce işkencehanede ser verip de sır vermeyen İbrahim Kaypakkaya’nın yoldaşlarıyız. Kampüslerde, sokaklarda saldırılara boyun eğmeyeceğiz, mücadeleyi büyüteceğiz. Buradan bir kez daha yineliyoruz: Ortaklarımızın başına gelebilecek her türlü zarardan TC devleti emniyet güçleri sorumludur. Baskılar bizi yıldıramaz” diye kaydetti.

Baskılara boyun eğmeyeceklerini dile getiren polis tacizine uğrayan Kaldıraç okuru Berktuğ Adalar ise şunları söyledi: “Başıma veya tanıdıklarımın başına bir şey gelirse bundan öncelikle Ankara TEM olmak üzere bütün Ankara polisleri sorumludur. Baskılara boyun eğmeyeceğiz, mücadelemiz diridir, mücadelemizi devam ettireceğiz.”

Daha Fazla Güncel Haberler