Takip Et

Güncel

11 ayda 85 bin esnaf iflas etti

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun (TESK) verilerini paylaşan CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Bu yılın ilk 11 ayında 85 bin 785, kasım ayında ise 8 bin 951 esnaf kepenk kapattı” dedi.

CHP Milletvekili Bekir Başevirgen, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun (TESK) verilerini paylaşarak yılın ilk 11 ayında 85 bin 785 esnafın kepenk kapattığını ve bunda faturaların ve kira artışının iflaslarda etkili olduğunu vurguladı.

 Geçen yılın aynı döneminde bu sayının 7 bin 275 olduğunu hatırlatan Başevirgen, “2021 yılının toplamında ise 81 bin 159 olmuştu. Geçen yılın tamamında kepenk kapatan esnaf sayısı bu yılın 11. ayda geçilmiş oldu ve bir yılda dükkanına kilit vuranların sayısı yüzde 20 arttı. Esnafların pandemi döneminde yaşamaya başladıkları yıkım devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘Esnafı Vuran Faturalar ve Kira Artışları Oldu’

Evrensel’in haberine göre, 2022 yılı başından beri her ay 7 bin 800 esnafın kepenk kapattığını söyleyen Başevirgen, “Pandemi döneminin faturasını en ağır şekilde ödeyenler esnaflar oldu. Kapanmaların ardından normalleşmeye geçilmesiyle birlikte toparlanmaya çalışan esnaf ne yazık ki ayakta kalamıyor. Vatandaşın alım gücünün düşmesi nedeniyle satış yapamamak bir yana, esnafı asıl vuran elektrik ve doğal gaz faturaları ile birlikte önlenemeyen kira artışları oldu. 2022’nin başından beri her ay, maliyetlerin altından kalkamayan 7 bin 800 esnaf kepenk kapattı” ifadelerini kullandı.

Güncel konulu diğer haberler