Takip Et

Güncel

14 Mart Tıp Bayramı: İktidarın ihmali nedeniyle on binlerce insanımızı kaybettik

Türk Tabipleri Birliği (TTB), bu yıl 14 Mart Tıp Bayramı Haftası programını deprem bölgesindeki sağlık emekçilerini ziyaret ve anma etkinliklerine ayırdı. Anma’da konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Yıllardır söylediklerimizi dikkate almayan Sağlık Bakanlığı’nın ve iktidarın ihmali nedeniyle, on binlerce insanımızı yitirdik. Bugün, bu 14 Mart’ta yastayız” diye konuştu.

Depremde yaşamını yitiren sağlıkçıların anmasında konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Yıllardır söylediklerimizi dikkate almayan iktidarın ihmali nedeniyle on binlerce insanımızı yitirdik. Bugün yastayız” dedi. 

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve merkez konseyi üyeleri 14 Mart Tıp Bayramı haftası vesilesi ile geldikleri Semsûr Saat Kulesi önünde, depremlerde yaşamını yitiren sağlıkçıları andı. Burada yapılan açıklamaya Merdîn, Amed, Manisa ve İzmir Tabip Odası yöneticilerinin yanı sıra Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) üyeleri de katıldı. 

‘Hekimler kendi başlarına bırakıldı’

Açıklama yapan Fincancı, hekimlerin enkaz altında kalmamasına olanak tanıyacak kamusal ve toplumcu yeni bir sağlık sisteminde ısrar edeceklerini belirterek, “Yıllardır söylediklerimiz salgınla herkesçe görünür oldu. Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Tüm dünyada uygulanan, özelleştirmeyi merkeze alan, bizleri yalnızlaştırıp güvencesizleştiren politikalar ve sonunda AKP’ye nasip olan Sağlıkta Dönüşüm Programı nedeniyle ‘olağan’ dönemlerde de birçok sorunla yüz yüze kalan hekimlerin, sağlığı üretenlerin, olağandışı durumlara hazırlıklı olması konusunda da kendi başlarına bırakıldığını bir kez daha gördük. Hazırlıksız yakalandıkları bu olağandışı durumda kamu otoritesini tek elde toplama, paylaşmama ve paylaştırmama ısrarının çaresizlik ürettiğine, sağlık kuruluşlarını, sağlık çalışanlarını ve toplumu kaosa sürüklediğine birlikte tanıklık ettik” dedi.

‘14 Mart’ta yastayız’

Fincancı, bugün yasta olduklarını belirterek, “Yas, afet ve olağandışı durumlarla bas¸ edebilmek kamusal bir görev iken, bu görev için hiçbir hazırlık olmaması yaşamdan yana sürdürdüğümüz çabaların sonuçsuz kalmasına, dayanışma içinde depremzede meslektaşlarımızı biraz olsun rahatlatabilmek için üstlendiğimiz sorumluluklarda da yalnız bırakıldığımıza şaşırmadık elbette. Yıllardır söylediklerimizi dikkate almayan Sağlık Bakanlığı’nın ve iktidarın ihmali nedeniyle, on binlerce insanımızı yitirdik. Bugün, bu 14 Mart’ta yastayız” diye konuştu. 

Açıklamanın ardından hekimler ve sağlık emekçileri, Saat Kulesi’nin önüne karanfil bıraktı. 

Güncel konulu diğer haberler