Takip Et

Güncel

2022 yılında en az 76 tutuklu hapishanelerde yaşamını yitirdi

2022 yılının son F Oturumu eyleminde, hapishanelerde bulunan hasta, yaşlı ve engelli tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek için her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 562’ncisini dernek binalarının önünde gerçekleştirdi. Hasta tutuklu yakınlarının katıldığı eyleme birçok insan hakları savunucusu da destek verdi. Açıklama metnini İHD Hapishane Komisyonu üyesi Meryem Bars okudu.

2022 yılının sonunda hapishanelerin artık “ölüm evi” haline geldiğini belirten Bars, İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu olarak 2022’nin ilk 3 ayında hazırladıkları hak ihlalleri raporuna değindi. Pandemi süreciyle beraber sağlık ve tedavi hakkı ihlallerine yeni ihlallerin eklendiğine dikkat çeken Bars, “Hastaneye sevk taleplerinin hiç ya da geciktirilerek karşılanması, hapishane revirinde uzman hekim bulunmaması, kelepçeli muayene ve tedaviye zorlanma, muayene odasında asker bulunması, ilaçların düzenli olarak verilmemesi, hastanelerin mahpus koğuşlarının olumsuz koşulları, ağır hasta tutuklular bakımından ATK’nin olumsuz raporları, diyet beslenme taleplerinin karşılanmaması gibi süren sorunlar, pandemi ile beraber yenileri eklenerek artışa geçti” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca ilgili raporda, hapishanedeki hasta tutukluların sağlık ve tedaviye erişim konusundaki aktarımlarına da yer verildiğini belirten Bars, raporda yer alan bir hasta tutuklunun aktarımlarını paylaştı. Bars, hasta tutuklunun aktarımında, “Bir hastalık belirtisi olduğunda, durumları çok ağırlaşana kadar hastaneye götürülmüyoruz. Hiç tahlil, film-ultrason çekimi ve ciddi bir tanı girişimi olmadan revirce yazılan ilaçlarla, bazen yıllarca oyalanıyor, hastalık ilerledikçe ve tedavi edilemez duruma geldikten sonra hastane ve tedavi süreci başlatılıyor. Hastane sevkleri çok geciktiriliyor. Bazen de hiç yapılmıyor” dedi. 

76 tutuklu yaşamını yitirdi

2022 yılındaki elde edilen verilere göre en az 76 tutuklunun ilgili ihlallerden dolayı yaşamını yitirdiğinin altını çizen Bars, bu ölümlerin birçoğunun tedavisi engellenen hasta tutuklulardan oluştuğunu vurguladı. Bazı ölümlerin “intihar etti, düştü” gibi iddialarla geçiştirildiğini ifade eden Bars, “Bu iddialarla gerçekleşen her ölüm, ‘şüpheli ölüm’ olarak kayıtlarımıza geçti. Çünkü hapishane idarelerinin tutuklu ölümleri hakkında her iddiası çürüyor” ifadelerini kullandı. Bars son olarak, hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi. 

Güncel konulu diğer haberler