Takip Et

Kadın

25 Kasım Kadın Platformu: GGM’de tutulan iki kadın sınır dışı edilmeyecek

25 Kasım’da Taksim’de gözaltına alınan ve Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan 2 kadının sınır dışı edilmeyeceğini duyuran 25 Kasım Kadın Platformu, “Dayanışmamız sınırları aşıyor! Yaşasın kadın dayanışması!” dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Taksim Tünel’e çıkmak isteyen 200 civarında kadın polis işkencesiyle gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan kadınlar serbest bırakılırken, biri İtalyan, diğeri Azeri olan 2 kadın 2 gün boyunca gözaltında tutulduktan sonra Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) gönderildi. Burada da 2 gün boyunca tutulan 2 kadın hakkında sınır dışı edilme ve ülkeye giriş yasağı kararı verilmişti.

25 Kasım Kadın Platformu, iki kadının sınır dışı edilmesi yönündeki karara dün (1 Aralık Perşembe) itiraz etti.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sunulan itiraz dilekçesinde, “Erkek şiddetinin olmadığı gibi şiddete karşı mücadelenin de uyruğu yoktur! 25 Kasım sınır dışı sebebi olamaz!” vurgusu yapıldı.

Platformun sosyal medya hesabından da “Avukatlarımız karara itiraz etti, bu keyfiyetin karşısında dayanışmamız var!” paylaşımı yapıldı.

Platform, bugün itiraz dilekçesinin kabul edildiğini duyurdu. İki kadın sınır dışı edilmeyecek.  Platform, şu duyuruyu yaptı:

“25 Kasım’da gözaltına alınan ve haklarında sınır dışı kararı verilen iki arkadaşımız için yapılan itiraz kabul oldu. Ve arkadaşlarımız serbest bırakılacak. Onları almaya gidiyoruz Dayanışmamız sınırları aşıyor! Yaşasın kadın dayanışması!.”

Kadın konulu diğer haberler