Takip Et

Güncel

42 öğrenciye tacizde bulunan öğretmenin tutuklanması talebi reddedildi

Cizre’de bir okulda 42 öğrenciye cinsel tacizde bulunan Burak Ercan hakkında görülen davanın ikinci duruşmasında mahkeme heyeti, fail hakkında tutuklama talebini reddetti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Merkez Anadolu Lisesi’nde görev yapan müdür yardımcısı ve Eğitim Bir-Sen temsilcisi Burak Ercan’ın, 42 öğrenciye cinsel tacizde bulunduğu açığa çıkmıştı. Burak Ercan hakkında 2 dava açılmıştı. Burak Ercan’ın tutuksuz yargılandığı ilk davanın karar duruşması 11 Şubat 2022 de görüldü.

Fail hakkında iki ayrı çocuğun ifadelerinin somut olmadığı iddiasıyla beraat kararı verilirken, iki çocuğun ifadeleri doğrultusunda failin basit istismarda bulunduğunu ve bunun için TCK 150 madde 1 fıkrası gereğince toplamda 15 ay hapis cezası verdi. Failin kamu görevlisi olması ve işlediği suçun tekrarı nedeniyle yarı oranda cezasını artıran mahkeme heyeti, toplamda 22 ay 15 gün hapis cezası verdi. 

Cinsel taciz davasından yargılanan fail Burak Ercan’ın ikinci duruşması, Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Şırnak Barosu ve İnsan Hakları Derneği Şırnak Şubesi temsilcileri katıldı. Fail Burak Ercan ise SEGBİS ile duruşmaya katıldı.

Kimliklerin tespitiyle başlayan duruşma, tanıkların dinlenmesiyle devam etti. 4 tanık dinlendi. Tanıklar ifadelerinde olayın üzerinden çok zaman geçtiği için hatırlamadıklarını öne sürdü. Tanıklar ayrıca olayı sözlü tacizle sınırlandırdı.

Öte yandan tanık M.E.’ye Burak Ercan’la olan dijital medya hesaplarındaki mesajları soruldu. Mesajlardan, “Doğruyu söylemezsen başına kötü şeyler gelecek ve başın ağrıyacak” ile ne demek istediği soruldu. Tanık iddiaları reddetti ve sessizliğini korudu.

Öğrencilerin beyanları değiştirildi

Çocukların avukatı Salih Acar ise, öğrencilerin ifadelerinin değiştirildiğini kaydederek, “Burak Ercan’a yönelik 43 şikayet var. Dosya açılışının başlangıcından bu yana, ifadelerde birçok çelişki olmuştur” dedi. Salih, soruşturmanın “dedikodu” olarak lanse edilmeye çalışıldığını vurgulayarak, “Burak Ercan’ın beraat kararı dosyaya zarar verdi. Burak Ercan’ın serbest bırakılması bu tür olayların önünü açıyor. Artık çocuklarımızın zihninde bu tür olayların yaşanmasını istemiyoruz. Burak Ercan’ın tutuklanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Burak Ercan’ın avukatı Yasin Şen de, müvekkili hakkındaki iddiaları kabul etmedi ve failin serbest bırakılmasını talep etti.

Konuşmasında Şırnak Barosu’nu ve avukatlarını hedef alan fail Burak Ercan ise, üzerindeki iddiaları kabul etmedi ve serbest bırakılmasını istedi. 

Kısa bir aradan sonra mahkeme heyeti kararını açıklandı. Fail Burak Ercan’ın tutuksuz yargılanmasına karar veren mahkeme heyeti, yeni tanıkların dinlenmesi ve eksik evrakların giderilmesi için bir sonraki duruşmayı 20 Ocak 2023 tarihine erteledi.

Güncel konulu diğer haberler