Takip Et

Güncel

8 ayda 37 bin 657 abonenin doğal gazı kesildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2022’nin yılın ilk 8 ayında borcu ödenmediği için doğal gazı kesilen abone sayısının 37 bin 657 olduğunu açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bu yılın ilk 8 ayında borcu ödenmediği için doğal gazı kesilen abone sayısının 37 bin 657 olduğunu açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, borcunu ödeyemediği için doğal gazı kesilen abonelerin durumunu, Bakanlığa yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Geçen Yıl 22 Bin Abonenin Doğal Gazı Kesildi 

Gürer’in soru önergesine yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye genelinde borcu ödenmediği için doğal gazı kesik olan abone sayısının 2021 yılı için 22 bin 142 olduğunu belirtti.

Bu Yılın İlk 8 Ayında Doğal Gazı Kesilen Abone Sayısı 37 Bini Geçti

Bakan Dönmez, 2022 yılı Ocak-Ağustos döneminde borcu ödenmediği için doğal gazı kesilen abone sayısını ise 37 bin 657 olarak açıkladı.

Bakan Dönmez, doğal gazı kesilen abonelerin büyük çoğunluğunu köy/yayla evi, yazlık gibi dönemsel kullanılan meskenler ile sezonluk kullanılan ticarethaneler oluştuğunu ifade etmesi de sorunun varlığını küçültmeye yönelik yeni bir yol olarak yanıtta yer aldı. Bu tür kaç kesinti olduğunu ise açıklamaktan kaçındı.

Bakan Fatih Dönmez, “EPDK Bildirim Sistemi üzerinde veriler belirli periyotlar halinde raporlanmaktadır. Bu kapsamda EPDK veri tabanında ortalama anlık ve günlük veriler bulunmamaktadır” dedi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan’ın yanıtlarında borcu nedeniyle enerjileri kesik olanların yer aldığını, abone iptallerine ise yer verilmediğini belirtti

Güncel konulu diğer haberler