Takip Et

Güncel

83 yaşındaki hasta tutsak Sıddık Güler’in serbest bırakılması çağrısı

F Oturumu bu haftaki eylemlerinde ağır hasta tutuklu Sıddık Güler’in sağlık durumuna dikkat çekerek serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenledikleri “F Oturumu” nun 564’üncüsünü dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu hafta İzmir Menemen R Tipi Hapishanesi’nde tutulan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Sıddık Güler’in sağlık durumuna dikkat çekildi. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu’nun yanı sıra hak savunucuları ve tutuklu yakınları katılırken, açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’ndan Hatice Onaran yaptı.

Cumhurbaşkanına “özel” af yetkisi veren Anayasa’nın 104. Maddesi’ne değinen Onaran, çıkarılan bu düzenlemenin tutukluların sağlık ve tedaviye erişimlerini engelleme konusunda yetersiz olduğunu vurguladı. Hasta tutukluların sağlık ve tedavi hakkına erişimlerinin hiçbir şarta bağlanmadan tüm tutuklulara eşit olarak sağlanması gerektiğini kaydeden Onaran, yetkilileri acil adımlar atmaya çağırdı.

1994 yılından bu yana hapishanede tutuklu bulunan Güler’in durumuna dikkat çeken Onaran, Güler’in ileri derecede hipertansiyon, kalp ve iltihaplı eklem pomatizması hastası olduğunu yine unutkanlık ve konuşma güçlüğü çekmesinin yanında tekerlekli sandalyeye bağlı bir şekilde cezaevinde kaldığını belirtti. 

Onaran, Güler’in avukatının daha önce yaptığı ziyaretteki değerlendirmelerini ise şu sözlerle aktardı: “Sıddık Güler İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde tutulurken görüşmeye gittiğimde, hafızasında sorunlar olduğunu fark ettim. Sürekli uzak geçmişi konuşuyor, yakını karıştırıyor ya da hiç hatırlamıyordu. Yemeğini yediği halde, ‘ben yemedim siz yediniz’ diyerek oda arkadaşları ile huzursuzluk yaşadığını, namazını kılıp unutup tekrar tekrar namaz kıldığını ve ilaçlarını içmediğini söyledi arkadaşları. Kız kardeşi ve ailesi, ilgili kurumlara dilekçe yazdılar, infaz ertelemesini talep ettiler. Ancak ‘hapiste kalabilir’ denilerek 29 Mart 2022 tarihinde Menemen R Tipi Hapishanesine götürüldüğünü öğrendik.” 

Güler’in, oğlunun İHD’ye gönderdiği mesajı okuyan Onaran, “Görüşüne gittiğimde; O bana ben de ona baktım durdum. Artık konuşamayacak durumda. Ayrıca unutkanlık baş gösterdiğinden bazı şeyleri, hatta bizi hatırlamayacak durumda. O kadar ki su içmeyi unuttuğu ve içtiğini sandığı için serum takılmak zorunda kalınmıştır. Safra kesesi ameliyatı olacağını öğrendik ancak halen ameliyat tarihi de belli olmadı. Son görüşmeye gelirken duvarlara tutunarak, zorlukla gelebildiğini söylediler” diye aktardı.

Sıddık Güler’in çoklu hastalıkları ve yaşı nedeniyle hapishanede yaşamını sürdürmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Onaran, hayati tehlikesinin bulunduğunu belirterek serbest bırakılması çağrısında bulundu. 

Güncel konulu diğer haberler