Takip Et

Güncel

ABD’den Osman Kavala tepkisi: Derin hayal kırıklığı içindeyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Gezi davasında iş insanı Osman Kavala’ya ve diğer tutuklulara verilen hapis cezası kararının istinafta onaylanmasına tepki gösterdi.

Gezi davasında iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, davadaki diğer isimler Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezasına çarptırıldığı kararın istinafta onaylanmasına ABD’den tepki geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada istinaf mahkemesi kararından derin üzüntü ve hayal kırıklığı duyulduğu belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel yaptığı açıklamada, “Daha önce de söylediğimiz gibi Osman Kavala’ya haksız yere verilen mahkumiyet kararı, insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğü ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Türkiye’ye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına riayet ederek Osman Kavala’yı ve keyfi bir şekilde hapiste tutulan diğer tutukluların hepsini serbest bırakması çağrımızı yineliyoruz. Türk halkı, cezalandırılma korkusu yaşamadan insan hakları ve temel özgürlükleri yaşayabilmeyi hak ediyor” ifadelerini kullandı.

Güncel konulu diğer haberler