Takip Et

Güncel

Adaletsizlik sürüyor: Emine Şenyaşar hakkında 2 yeni dava açıldı

Urfa Adliyesi önünde 690 gündür adalet mücadelesini sürdüren Emine Şenyaşar hakkında 2 yeni dava açıldı.

Urfa’nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 690’ıncı gününde devam ediyor. Nöbetin başladığı ilk günden polis şiddeti ile karşı karşıya kalan Emine Şenyaşar’a dönük yargı şiddeti ise soruşturma ve davalarla sürüyor. Yılın ilk ayında 2 yeni davanın açıldığı tebliğ edilen Emine Şenyaşar hakkında, AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a “Hakaret” ettiği iddiasıyla açılan soruşturmalardan 2’sinin davaya dönüşmesiyle toplamda 10 dava açılmış oldu. 

Ailenin avukatlarından Nihat Şahin, Emine Şenyaşar hakkında adalet mücadelesi yürüttüğü için şu ana kadar hakkında 31 dosya açıldığını belirterek, “Bunların 28’inde soruşturma yürütüldü. Birleştirmeler ve yetkisizlik kararları sonrası şu anda hali hazırda 10 açılan dava mevcut” dedi. Şenyaşar’ın sadece polis şiddetine değil yargı şiddetine de maruz kaldığını söyleyen Şahin, “Emine Şenyaşar’ın haykırışları, yakarışları davaya dönüşüyor. İfade özgürlüğü kapsamında ki bütün söylemleri bugün karşımıza dava olarak çıkıyor” diye belirtti. 

Soruşturmaların siyasi saiklerle açıldığını belirten Şahin, şöyle dedi: “Adalet Nöbeti’ni bitirmeye dönük olan bu soruşturmalar ancak Emine Şenyaşar’ın mücadelesini engelleyememektedir. Emine Şenyaşar, bugün hala Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti’ni sürdürmektedir. ‘Hakaret’ ve ‘kamu görevlisine hakaret’ suçlamalarıyla açılan soruşturmalar adalet talebine yöneliktir. Ancak bu yargı kıskacına rağmen Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesi yılmadan devam ediyor.” 

Güncel konulu diğer haberler