Takip Et

Dünya

ADHK-Britanya’nın bir süredir yürüttüğü etkinlikler dizisi başarıyla sonuçlandı!

ADHK Britanya Örgütlülüğü, 15 Ocak ve 16 Ocak’ta düzenlediği paneller başarıyla sonuçlandı.

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK) Britanya Örgütlülüğü, 15 Ocak ve 16 Ocak’ta düzenlediği paneller başarıyla sonuçlandı.

15 Ocak | “Özgürlük için Dayanışma Gecesi”

15 Ocak Pazar günü Londra’da “Özgürlük İçin Dayanışma Gecesi” düzenlendi.

Gecenin startını aylar önce veren ADHK-Britanya örgütlülüğü kitlesel bir etkinlik gerçekleştirdi. Dünya ve Türkiye-Kuzey Kürdistan’da devrim, sosyalizm ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için saygı duruşuyla başlayan etkinliğin ardından ADHK-Britanya adına “Dünya’da yaşanan kriz, olası sonuçları, bugün ve önümüzde ki döneme ilişkin devrimci görevlerimiz” başlıklı açılış konuşması yapıldı.

SMF heyetinden geceye katılım!

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) etkinliğe SMF MYK üyeleri Erdal Ataş ve Hüseyin Şimşek ve Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, katılım gösterdi.

ADHK Britanya’nın yürüttüğü kampanyanın bir parçası olan gece etkinliğinde SMF MYK üyesi Erdal Ataş konuşma yaptı.

Ataş, yaptığı konuşmada, faşizme karşı ittifakın/ cephe siyasetinin bugün her dönemden daha da elzem olduğuna vurgu yaptı. Kazanma siyasetiyle konumlanmış ve geleceği inşa etme çalışmalarına devam eden SMF ile örgütsel dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Maçoğlu: Devrimci, halkçı yerel yönetimleri ileriye taşıyacağız!

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, gecede yaptığı konuşmada, dünden bugüne belediyenin tecrübe ve deneyimleri ve kazanımlarını aktardı. Devrimci, halkçı yerel yönetimler programının ileriye taşınarak devam edeceğine vurgu yapan Maçoğlu, “Sözün, yetkinin ve kararın tam olarak halka verileceği günler geline kadar biz çalışmalarımıza yoğunlaşacağız” dedi.

Maçoğlu, yerel yönetimlerle devrim yapılmayacağının bilincinde olduklarını ama sosyalist alternatifin genel halk kitlelerine anlatmak ve neler yapılabileceğine iyi örnek olduğunu” vurguladı. Son olarak, Dersim’de kaybedilen Gülistan Doku’ya ilişkin Maçoğlu, “24 saat ileri teknolojiyle donatılmış kameralarla izlenen Dersim’de aylardır “kayıp” Gülistan Doku nerede diye soruyoruz ve Doku’yu bulana kadar susmayacağız” dedi!

Gecede son olarak Yılmaz Çelik ve Nilüfer Akbal sahne aldı.

16 Ocak | İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi ile ADHK Britanya’dan ortak panel

16 Ocak’ta İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi ile ADHK Britanya örgütlülüğünün ortaklaşa düzenlediği “Türkiye’de Politik Durum Üzerine” başlıklı panel Londra Cemevi’nde düzenlendi.  

Panele Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) MYK üyesi Hüseyin Şimşek, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Macoğlu ve Kayseri Hacıbektas Veli Vakfı ve Cemevi Başkanı Abbas Tan konuşmacı olarak yer aldı.

Kayseri Hacıbektas Veli Vakfı ve Cemevi Başkanı Abbas Tan, Alevi hareketinin durumu ve yapması gerekenler konusunda görüş belirtti.

SMF MYK üyesi Hüseyin Şimşek, AKP iktidarının ve 6’lı masanın programına ilişkin eleştirilerde bulundu. Mevcut AKP iktidarının mutlaka gönderilmesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, demokratik ve ilerici bir oluşum olarak Emek ve Özgürlük İttifakı’nın öneminden bahsetti.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ise hem ülkemizde hem de dünyada artık emperyalist-kapitalist sistemin insanlığa bir şey veremediğini ve yönetemediğini aktararak, yerel yönetimler aracılığıyla geniş halk kitlelerini sosyalist alternatife ikna etmek bakımından küçümsenemez bir yol olduğunu vurguladı.

Panel soru cevap kısmıyla sonlandırıldı.

Dünya konulu diğer haberler