Takip Et

Güncel

Ağır hasta tutuklu Cemil İvrendi’nin serbest bırakılması çağrısı

Ağır hasta tutuklu Cemil İvrendi’nin durumuna dikkat çekilen F Oturumu’nun 569. haftasında, İvrendi’nin depremden sonra zorla sevk sırasında İvrendi’nin yaralarının patladığı ve kanamasının başladığı belirtildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için “F Oturumu”nun 569’uncu haftası nedeniyle dernek önünde açıklama yaptı. Eylemde, Mereş Türkoğlu 1 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde tutuklu olan ve 6 Şubat’ta yaşanan deprem sonrası Kırşehir S Tipi Hapishanesi’ne sevk edilen hasta tutuklu Cemil İvrendi’nin durumuna dikkat çekildi.

Açıklama yapan komisyon üyesi Hatice Onaran, deprem bölgesindeki hapishanelerde kalan tutuklulara ilişkin bilinmezliğin hala devam ettiğini belirterek, yetkililerden tatmin edici açıklama beklediklerini söyledi. İvrendir’in 6 Şubat’ta yaşanan deprem sonrası zorla Kırşehir S Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sevk edildiği bilgisini paylaşan Onaran, İvrendi’nin 29 yıllık hasta tutuklu olduğunu ve tedavisinin düzenli yapılması gerektiğini ifade etti. İvrendir’in “Kalp, Hipertansiyon, Yüksek Kolesterol, Astım ve Anal Fistül hastası” hastalıklarının olduğuna dikkat çeken Onaran, 2002 yılında yapılan açık kalp ameliyatı ile kalp kapakçıkları değiştirildiği ve birer aylık periyotta düzenli tıbbi kontrol altında tutulmasına ve düzenli ilaç kullanmasına karar verildiğine dikkat çekti.

 İvrendi’nin, teşhis edilen Astım ve Hipertansiyon hastalığı nedeniyle de ayrıca düzenli tıbbi takip ve ilaç kullanması gerektiğini vurgulayan Onaran, “İvrendi’ye, 2007 yılında Anal Fistül hastalığı teşhisi de konulmuş, anal fistülün patlaması nedeniyle sürekli kanaması olmuştur. Devam eden bu kanamalar ve açılan yaranın tedavisi amacıyla 2008 yılında Erzurum’da, 2015 yılında Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi’nde, 2017 yılında Eskişehir Devlet Hastanesi’nde ve son olarak 18 Mayıs 2018’de Tarsus L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda iken tekrar ameliyat edildiği halde yarası halen kapanmamıştır” diyerek, uyardı. 

Zorla sevk sırasında İvrendi’nin 9 saat boyunca oturmak zorunda kalması nedeni ile rahatsızlıklarının arttığını belirten Onaran, “Sevk sırasında yaraları yeniden patlamış, ağrı ve kanamaları şiddetlenmiştir. Yine bu sevk sırasında ne Cemil İvrendi’nin, ne de diğer mahpusların özel eşyaları da dahil yanlarına hiçbir şey almalarına izin verilmemiş, mahpusun Kırşehir’e sevk edilmiş olduğuna dair bilgi hiçbir surette aile ile paylaşılmamıştır. İvrendi, 11 Şubat’ta ailesini arayarak sevk edildiğini ve nerede olduğunu bildirmiş, ailesi bu süre içerisinde günlerce ondan haber almaya çalışmıştır. Cemil İvrendi, ağır hastalıklara sahip bir mahpus olup düzenli tıbbi takip, tedavi ve bakıma ihtiyacı vardır. Tek başına hayatını idame ettirmesi mümkün değildir” diye tepki gösterdi. 

Sağlık ve yaşam hakkı tehdit altında

İvrendi’nin tedavisinin yapılıp yapılmadığına dair herhangi bir bilgi de alamadıklarını aktaran Onaran, İvrendi’nin hapiste tutulmasının, sağlık ve yaşam hakkına ağır tehdit oluşturduğunu, bu nedenle acilen serbest bırakılması gerektiğinin altını çizdi. 

Güncel konulu diğer haberler