Takip Et

Güncel

AKP’nin “Alevi açılımını” sosyal medyadan eleştiren Elazığ Yıldızbağları muhtarı İmam Taş ifadeye çağrıldı

Elazığ Yıldızbağları Mahallesi’nin muhtarı İmam Taş, sosyal medyada Elazığ’daki cemevi yöneticilerini eleştirdiği gerekçesiyle ifadeye çağrıldı.

Cemevlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlanmasına ilişkin tartışmalar devam ederken yine aynı Bakanlık bünyesinde Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulması tartışmaları başka bir boyut kazandırdı. Alevi inanç örgütleri söz konusu düzenlemeyi “Alevi toplumunu bölen, imhasını hedefleyen, kazanılmış haklarını yok sayan bir darbe” olarak nitelendiriyor.

İlk hedef Elazığ Cemevi

İçişleri Bakanlığı danışmanlarından Dr. Ali Arif Özzeybek, katıldığı bir televizyon programında cemevlerine yönelik düzenlemenin henüz hayata geçmeden önce Elazığ Cemevi’nde fiili olarak uygulamaya alındığını açıklamıştı.

Ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Elazığ Cemevi’ni ziyaret etmiş, söz konusu cemevi yöneticileri de bu ziyarette yer almıştı. Yaşanan tüm bu süreç organize ve planlı bir şekilde işletilmişti.

Muhtar ifadeye çağrıldı

Elazığ Yıldızbağları Mahallesi’nin muhtarı İmam Taş ise kendisine ait sosyal medya hesabından yaşanan bu sürece ilişkin cemevi yöneticilerini eleştiren bir yazısı nedeniyle ifadeye çağrıldı. Taş, “Türkiye ve Avrupa’da yaşayan milyonlarca alevi canlarımızı ilgilendiren, bu kadar önemli, can alıcı bir konuda Cafer Yeşil, Ali Ekber Yurt ve İzzettin Doğan’ı referans alarak, binlerce yıllık tarihsel gerçekliği olan bir inancı, bir torbaya sığdırarak, Aleviliğin bir inanç olmadığını, Alevilerin kültürel ve folklorik bir topluluk olduğunu resmileştirerek, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlarken, bu yasayı 3 isim üzerinden tüm Alevi toplumunun isteği olduğuna nasıl karar verdiniz?” dedi. Muhtar İmam Taş’ın, Yıldızbağları Cemevi 2. Başkanı ve aynı zamanda CHP’li Meclis Üyesi Cafer Yeşil tarafından şikayet edildiği öğrenildi. Devletin Alevisi Olmayacağız Taş, “Benim halka şikayet ettiğim Cafer Yeşil halktan kopuk bir önder, devletin dedesi olduğunu kanıtlayarak beni beslendikleri, besledikleri sisteme şikayet ettiler. İsmi geçen unsurlar bizim irademizi almış temsilcilerimiz değildirler, olamazlar. Yolumuz bellidir, felsefemiz ve inancımız bellidir. Zalime biat etmeyiz, zulme boyun eğmeyiz. Bu inancı bugüne kadar taşıyan ulularımızı ve pirlerimizi rehberimiz sayarız. Devletin Alevisi olmayacağız” dedi.

Güncel konulu diğer haberler