Takip Et

Dünya

Alman Federal Meclisi Êzidî soykırımını tanıdı

Alman Federal Meclisi, Êzidîlere yönelik soykırımı kabul eden yasa tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

Êzîdîlere yönelik IŞİD çetelerinin işlediği katliamların soykırım olarak tanınması için hükümet partileri Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), ana muhalefet partisi Hıristiyan Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) ortaklaşa hazırladığı karar tasarısı için Federal Meclis’te özel bir oturum gerçekleşti.

Êzidî temsilcileri ve dini önderlerinin katıldığı oturumu yöneten Federal Meclis Başkan Yardımcısı Katrin Göring-Eckardt, Mecliste bulunan Êzidîleri selamladı. Daha sonra teker teker söz alan Federal Meclis’te grubu bulunan partilerin temsilcileri, tasarıya desteklerine belirterek, “Böyle bir karar için Meclis geç bile kaldı” görüşünü dile getirdi. Sol Parti Grubu ise Êzidîleri kurtaran YPG’ye tasarıda yer verilmemesini eleştirdi ve Türk devletinin Şengal’e yönelik saldırılarının son bulmasını istedi. 

Parti temsilcilerinin konuşmalarının ardından tasarı için oylamaya geçildi. Federal Meclis’te bulunan bütün parlamenterlerin destek verdiği tasarı oy birliğiyle kabul edildi.

Dünya konulu diğer haberler