Takip Et

Dünya

Almanya’dan Ukrayna’ya Leopard tankı sevkiyatı

Ukrayna’da emperyalist savaş devam ederken Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Ukrayna’ya Leopard tankı göndereceklerini açıkladı.

Almanya beklenen kararını açıkladı ve Rusya’ya karşı Ukrayna’ya destek için Leopard tankı teslimatını onayladı. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Leopard tanklarını göndereceklerini doğruladı.

Geçen hafta yaklaşık 50 NATO ve müttefiki ülkenin savunma bakanı, Almanya’nın Ramstein kentindeki ABD üssünde bir araya gelerek, Ukrayna’ya verilecek ağır silahları görüşmüştü.

ABD Başkanı Joe Biden ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz da gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde bu konuda değerlendirmelerde bulunmuştu. ABD’nin Abrams panzerlerini göndermesi durumunda Almanya’nın da Leopard 2 panzerlerini göndermeye hazır olduğuna dikkat çekilmişti.

16 Ocak’ta istifa eden Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, ağır silahların verilmesine sıcak bakmıyordu. Lambrecht’in istifası, Almanya’nın ağır silah göndermesinin önündeki engelin kalktığı şeklinde de değerlendiriliyordu.

Alman silah tekeli Rheinmetall tarafından üretilen Leopard 2 tankları daha önce aralarında Polonya, Finlandiya, Türkiye, İspanya’nın da olduğu birçok AB ve NATO üyesi ülkeye satılmıştı.

Polonya, İspanya ve Finlandiya, elindeki Leopard 2’leri Ukrayna’ya verebileceğinin sinyalini daha önce vermişti.

Leopard 2 panzerlerinin gönderilmesi, Almanya’nın doğrudan Rusya ile karşı karşıya gelmesi ve Ukrayna ordusunun savunduğu alanları koruyarak ilerlemeye geçmesi açısından önem taşıyor.

ABD basında, baharda Ukrayna’nın Kırım’a doğru bir hamle yapacağı değerlendirmeleri yapılıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ramstein konferansı öncesinde yaptığı açıklamada, Batılı ülkeler tarafından Ukrayna’ya verilecek panzerlerin savaşta önemli bir rol oynayacağını ifade etmişti.

Dünya konulu diğer haberler