Takip Et

Güncel

Avcıların hak savunucularına saldırısı protesto edildi: Avcılık yaşama karşı suçtur ve soykırımdır

Malatya Çevre Platformu ve Arguvan Doğayı Koruma Derneği, asker kökenli avcıların hak savunucularına ateş etmelerini protesto ederek, “Avcılık, yaşama karşı suçtur ve soykırımdır” açıklaması yaptı.

Malatya Çevre Platformu (Mal-Çep) ve Arguvan Doğayı Koruma Derneği, bir grup avcının üyelerine dönük saldırısına dair Arguvan ilçesinde bulunan Nazım Hikmet Meydanı’nda açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, “Havama, suyuma, toprağıma, ovama, yaylama dokunma” pankartı açıldı.

Üzerlerine ateş açıldı

Mal-Çep avukatı Ferhat Duran, Yeşilyurt Doğa Avcılar Derneği üyesi olan yüz kişilik bir grubun, 25 Aralık’ta ilçeye bağlı Karahöyük, Ermişli, Çayırlı ve Konaktepe köylerinde avlanmaya çalıştığını söyledi. Arguvan Doğayı Koruma Derneği üyelerinin avcı derneği üyelerine neden geldiklerini sorması üzerine üzerlerine ateş açıldığını söyleyen Av. Duran, “Şans eseri, mesafe uzak olduğu için kimse yaralanmamış ve akabinde olay karakola intikal etmiştir. Özrü kabahatinden büyük olan avcı grubu, karakolda asker olmalarını bir dokunulmazlık aracı olarak kullanmaya çalışmış ve dernek başkanı olduğunu beyan eden şahıs ‘gelecek pazar 200 kişi geleceğiz’ diyerek, Arguvan halkını tehdit etmiştir” dedi.

“Avcılık yaşama karşı suçtur ve soykırım niteliğindedir”

Avcılık faaliyetlerinin katliamdan farkı olmadığını belirten Duran, avcılığın yaşam hakkı ihlali olduğunu vurguladı. Duran, “Yani adına avcılık denilen faaliyet esasında keyfi bir şekilde hayvanların yaşam hakkına karşı işlenen bir suçtur. Birden fazla hayvana karşı gerçekleştirilmesi soykırımdır” dedi. Duran, şunları söyledi: “Çevreye zarar vermek suçtur. Adına avcılık denilen, spor kisvesi altında sunulan faaliyetler gerçekte yaşama karşı suçtur ve soykırım niteliğindedir. Malatya Çevre Platformu olarak sizlerle dayanışmak, ortaklaşmak, Arguvan’ın doğasına, yaban hayatına sizlerle beraber sahip çıkmak için buradayız.” (MA)

Güncel konulu diğer haberler