Takip Et

Güncel

AYM, 1 Mayıs’ta Taksim’in yasaklanmasında hak ihlali yok dedi

DİSK’in 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nın yasaklanmasına ilişkin başvurusu sonrası AYM oy çokluğuyla ‘hak ihlali yok’ dedi.

DİSK, 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanmasına izin verilmemesi nedeniyle ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkının ihlal edildiğini belirterek Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Mahkeme, bu yasakla, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edilmediğini’ oy çokluğuyla iddia etti. Kararda yasaklama kararının “kamu düzeninin korunmasına yönelik önlemlerin bir parçası olduğu ve meşru bir amaç taşıdığı” sonucuna varıldığı söylendi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan ile üyeler Engin Yıldırım, Hicabi Dursun, M. Emin Kuz ve Kenan Yaşar karşı oy kullandı.

Arslan karşı oy yazısında şunları dedi:

“Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, bu hakkın kullanılacağı yer ve güzergahı seçme konusundaki tercih hakkını da içermektedir. Bu nedenle ilgili kanun hükümlerinin tercih hakkını ortadan kaldıracak veya etkisiz hale getirecek şekilde yorumlanmaması gerekmektedir… Mülki amire verilen toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerleri ve güzergahı belirleme yetkisi mutlak değil.

Devletin toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılanları ve hakkın kullanıldığı yerde yaşayan diğer bireyleri şiddet eylemlerine karşı koruma yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu nedenle kamu düzenini bozacak nitelikte bir tehlike veya tehdidin bulunması ve bunun daha hafif tedbirlerle bertaraf edilememesi durumunda son çare olarak toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı sınırlanabilir.

Bununla birlikte devlete düşen görev her türlü güvenlik tedbirini alarak anayasal hak ve özgürlüklerin kullanılmasını sağlamak için uygun ortamı sağlamaktır.”
 

Güncel konulu diğer haberler