Takip Et

Güncel

AYM Başkanlığına Zühtü Arslan yeniden seçildi

Anayasa Mahkemesinde bugün başkanlık seçimi yapıldı. Zühtü Arslan, 8 oy ile yeniden AYM Başkanı seçildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) başkanlığına Zühtü Arslan üçüncü kez seçildi. Arslan’ın 4 yıllık görev süresinin 13 Şubat’ta dolması nedeniyle AYM Genel Kurulu’nda yapılan seçimde 15 üyeden 8’inin oyunu alarak salt çoğunluğu sağlayan Arslan, üçüncü kez AYM başkanı oldu. Diğer adaylar İrfan Fidan 5 ve Kadir Özkaya ise 2 oy aldı.

Fidan’ın, AYM’nin en kıdemsiz üyeleri arasında olmasına rağmen Başkanlık için aday olması Yüksek Mahkeme üyeleri arasında rahatsızlık yaratmıştı. Fidan’ın adaylığının doğrudan Cumhurbaşkanlığı’ndan işaret edildiği bildirilmişti.

Anayasası’nın 146’ncı maddesi ile 2011 tarihli ve 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 12’nci maddesi uyarınca yapılan seçimler, başkan ve üyeler arasında gizli oylamayla yapıldı.

Zühtü Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen 3 aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012’de Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

Yüksek Mahkemenin başkanlığına ise ilk kez 10 Şubat 2015’te seçilen Arslan, 4 yıllık görev süresinin dolmasının ardından başkanlık için yeniden aday oldu, 25 Ocak 2019’daki seçimde de oyların salt çoğunluğunu aldı.

Zühtü Arslan, ikinci kez seçildiği Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevine 13 Şubat 2019’da başlamıştı.

Güncel konulu diğer haberler