Takip Et

Güncel

Ayşe Tuba Arslan’ı katleden Yalçın Özalpay’a müebbet hapis

Ayşe Tuba Arslan’ın davasında, Yargıtay, haksız tahrik indirimi uygulanan sanık Özalpay’ın kararını bozarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Anaokulunda aşçı olarak çalışan 2 çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan, boşandığı Yalçın Özalpay tarafından 2019’da satırla katledilmişti. Ayşe Tuba Arslan’ın, 3 kez uzaklaştırma kararı aldığı eski eşi Yalçın Özalpay hakkında, 23 farklı dilekçe verdiği ortaya çıkmıştı.

Tutuklana Özalpay hakkında, Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi ‘tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken, iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulanmadı.

Karara itiraz üzerine dosya Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’ne taşındı. İstinaf, itiraz incelemesini duruşmalı yaptı ve savunmaların ardından sanık Yalçın Özalpay’ın suçu ‘haksız tahrik’ altında işlediğine hükmederek, yerel mahkemece verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasını 24 yıla düşürdü.

Yargıtay, ise yerel mahkemenin verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını ‘haksız tahrik’ gerekçesiyle 24 yıla düşüren istinaf mahkemesinin kararını bozdu. Yargıtay, boşanma kararı kesinleştikten sonra önceye dayalı sadakat yükümlülüğünün ihlal edilmesine ilişkin iddiaların ‘haksız tahrik’ olarak değerlendirilemeyeceği belirtildi.

İndirim uygulanmadı

Yargıtay’ın bozma kararının ardından tutuklu sanık Yalçın Özalpay’ın davası Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’nde yeniden görüldü. Sanık Özalpay tutuklu olduğu cezaevinden, öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın annesi Meral Sondikme, babası Serdar Arslan ve avukatlar ise SEBGİS yöntemiyle Ankara’ya bağlandı.

Mahkemede son savunmasını yapan sanık Yalçın Özalpay, ömründe karınca bile incitmediğini öne sürerek, “25 senedir evliyim. Ben ömrümde bir karıncayı dahi incitmedim. Kötü söz bile söylemedim. İddia edildiği gibi onun sırtından geçinen biri değilim. Bu olay nedeniyle çok pişmanım” dedi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi heyeti, Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesince verilen hükmün kaldırılmasına, sanığın ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Heyet ayrıca cezada iyi hal ve haksız tahrik indirimleri uygulanmadığını açıkladı.

Güncel konulu diğer haberler