Takip Et

Güncel

Aysel Tekerek: Sermaye iktidarına karşı oylar komünistlere (Video Haber)

İstanbul Bağımsız Belediye Başkan Adayı Aysel Tekerek ile Gazete Patika olarak röportaj gerçekleştirdik. Tekerek “Ovacık’ta yeşeren umudu coğrafyanın her yanına yaymak istiyoruz” dedi

Gülden Coşkun

İstanbul Bağımsız Belediye Başkan Adayı Aysel Tekerek ile yerel seçimlere dair Gazete Patika olarak röportaj gerçekleştirdik. Yerelin sorunlarının ülkenin genel sorunlarından bağımsız düşünülemeyeceğini söyleyen Tekerek, sermayenin borusunun öttüğü bir düzenin halklara dayatıldığını belirtti.

‘Ezber boz’, ‘Yağma yok, sosyalizm var’ diyen Tekerek, seçim sürecine dair Toplumcu Yerel Yönetimler Manifestosu’na da değinerek yerel seçimlere dair program ve anlayışlarını anlattı. Düzen partilerinin yağma politikalarını onaylatmak amacıyla halktan oy istediklerini vurgulayan Tekerek bütün bu yağma ve talan politikalarına karşı halkın alternatifsiz olmadığını belirtti. Ulaşımın, barınma hakkının, kültürel hizmetlerin ücretsiz olması gerektiğini ifade eden Tekerek sermaye sisteminin belediyeleri arka bahçesi olarak kendini zenginleştirmek için kullandığını söyledi.

‘Bir yanda halkçı bir yanda rantçı belediyecilik’

Ovacık’tan bütün coğrafyaya örnek olan sosyalist belediyecilik programına dair ise “Ovacık örneği, belediyenin bir rant kapası olmadan halk için kullanılabileceğini gösterdi.” diyen Tekerek “Bir yanda rantçı belediyecilik, bir yanda halkçı belediyecilik var” dedi.

 Kadınların erkeklere göre çok düşük ücretlerle çalıştığını belirten Tekerek, engelli, yaşlı, çocuk bakımının belediyeler tarafından üstlenilmesi gerektiğini ifade etti. Ovacık’taki belediye etrafında kenetlenen kadınları örnek gösteren Tekerek doğru bir siyaset ve politikayla kadınların belediyenin bir parçası haline geleceğini vurguladı. 

Ülkede iki tane sağ ittifak kurulduğunu söyleyen Tekerek, bu ittifaka karşı örgütlü bir mücadele yürütülmesi gerektiğini de belirtti. Tekerek son olarak “Umut tacirliğine karşı, sermaye iktidarına karşı ve Ovacık’ta yeşeren umudu coğrafyanın bütününe yaymak istiyorsak komünist adaylara oy verelim” dedi. Röportajın tamamını siz okurlarımızla paylaşıyoruz.

Güncel konulu diğer haberler