Takip Et

Emek

Bekaert işvereninden işçilere işten atma tehdidi

Grevleri Cumhurbaşkanı kararıyla yasaklanan Kocaeli’deki Bekaert işçilerine işten atma tehdidi içeren mesaj gönderildi.

Kocaeli’de bulunan Bekaert fabrikasında grevleri Cumhurbaşkanı kararıyla yasaklanan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler yasak kararını tanımayarak grev başlattı. Bekaert patronları, işçilere yolladığı mesajla işten atma tehdidinde bulunarak grevi sonlandırmaya çalıştı.

İşçilere atılan mesajda,”Biz görüşmelerimizi devam ettirmeye ve pazarlık masasından her iki taraf için de iyi bir sonuç çıkarmaya hazırız. Bildiğiniz üzere üyesi olduğunuz Birleşik Metal İş Sendikası 13 Aralık tarihi itibariyle Bekaert İzmit fabrikamızda yasal haklarını kullanarak greve çıkma kararı almıştır. Bu grev kararı, TC Cumhurbaşkanlığının 32042 sayı ve 12.12.2022 kararı ile milli güvenliği bozucu nitelikli görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesine karar verilmiştir. Birleşik Metal İş Sendikası bu kararı tanımamış ve 13 12.2022 tarihi saat 00:00 itibariyle İzmit fabrikamızda kanun dışı grev uygulaması başlatmış ve halen bu kanunsuz grevi uygulamaya devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

İş Nakdiniz Feshedilecektir

Biz her zaman diyalogdan yanayız, denilen mesajda,‘mazeretsiz’ olarak vardiyaya gelip işbaşı yapmadığının tespit edildiği belirtilerek “6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 70.maddesine göre kanun dışı greve katılmaya devam etmeniz halinde iş akdiniz haklı nedenle tazminatsız olarak feshedilecektir” denilerek işçiler tehdit edildi.

Emek konulu diğer haberler