Takip Et

Güncel

Beştaş: Paris katliamlarının bağlantıları araştırılsın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, 9 Ocak 2013’teki Paris Katliamına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş Meral Danış Beştaş, Paris’te yaşanan ve iç kişinin katledildiği katliamına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre,cCinayete dair etkin soruşturma yürütülmediğini kaydedilen önergede, 23 Aralık 2022’de Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yapılan silahlı saldırı sonucu 3 kişinin yaşamını yitirmesinin, 9 Ocak’taki 1’nci Paris Katliamını yeniden gündeme getirdiğine işaret edilerek, “9 Ocak 2012 yılında gerçekleşen katliama dair etkin bir soruşturma yürütülmüş olsa idi cezasızlık politikaları yeni cinayetlere sebep olmayacaktı” denildi.

‘Katliam Bağlantıları Araştırılacak Mı?’

Önergede, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a şu sorular yöneltildi: “Bahse konu yargılama sürecinde Ömer Güney’in tek başına ve talimatsız bir suikast gerçekleştirdiği konusunda hangi delillere göre netleşilmiştir? Cinayetlerin Fransa’da yürütülen yargılamasına dair açıklama yapan Avukat Antoine Comte cinayetlerin talimatla işlendiğine ve tek sorumlunun Ömer Güney olmadığına dair ifadeleri bağlamında sarih olan delil ve bilgiler ışığında neden gerekli yargısal faaliyetler yürütülmemiştir? Paris İstinaf Mahkemesine sunulan iddianamede ileri sürülen kanıtlardan Sakine Cansız’ın öldürülmesi için yazılmış olduğu ileri sürülen MİT’e ait 18 Kasım 2012 tarihli ‘Arz Notu’nun gerçek olup olmadığına dair bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmadıysa neden yapılmamıştır? Yapılmış ise elde edilen bulgular nelerdir? Ömer Güney’in kullandığı cep telefonu hattının MİT Başkanlığına ait olduğu hususu kesinleşmesine rağmen neden MİT içerisinde cinayetin sorumlularının kim ya da kimler olabileceğine dair bir soruşturma yürütülmemiştir? Hakan Fidan tarafından yapılan açıklamalar bağlamında bu cinayetin sorumlusu olarak ifade edilen kesimlerin kim olduğu araştırılmış mıdır? Araştırılmadıysa neden araştırılmamıştır? Araştırıldıysa elde edilen bulgular kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? Cinayetlerin MİT içerisindeki çeşitli kesimler tarafından gerçekleştirildiğine dair iddialar doğru ise bunda devletin de sorumluluğu bulunmuyor mu? Neden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı uhdesindeki soruşturma dosyası gizli tutulmuş, içerisindeki belgeleri avukatların görmesi engellenmiştir? Cinayetin Ankara’daki soruşturma aşaması nedir? Türkiye’deki yargılama sürecinde tek sanık Ömer Güney midir? Başkaca şüpheliler var mıdır? Ankara’da yürütülen soruşturma kapsamında kimlerin ifadelerine başvurulmuştur? Dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan, bu cinayetlerin aydınlatılması talebini kamuoyuna deklare ettiği halde cinayetlerin aydınlatılmasını engelleyen faktörler ortaya çıkarılmış mıdır? Barış müzakerelerinin başladığı döneme tekabül eden cinayetlerin, barış ve çözümü istemeyen kesimlerce yönetildiğine dair açıklama ve imalar neden araştırılmamıştır? Paris cinayetlerinin araştırılmaması, 23.12.2022 günü Ahmet Kaya Kültür Merkezi’nde meydana gelen cinayetler esnasında yeniden gündeme gelmiştir. Bu cinayetlerin bağlantılarının araştırılması sağlanacak mıdır?”

Güncel konulu diğer haberler