Takip Et

Güncel

Binlerce insan hala kurtarılmayı beklerken konutların test sonuçlarının olduğu “tek katlı” bina kepçeyle yıkıldı

Avukat Bedia Büyükgebiz, Hatay’da Yapı Denetim ve Yapı Malzeme Şube Müdürlüğüne ait olan ve konutların laboratuvar test sonuç evraklarının bulunduğu tek katlı binanın kepçeyle yıkıldığını söyledi.

Avukat Bedia Büyükgebiz, sosyal medya hesabından Hatay’da yer alan Yapı Denetim ve Yapı Malzeme Şube Müdürlüğünün “yıkım kararı var” denilerek kepçeyle yıkıldığını, müdürlükte ıslak imzalı resmi evraklar olduğunu söyledi. Büyükgebiz, yapılan işlemin ‘delil karartmaya girebileceğinin’ altını çizdi.

Büyükgebiz, Instagram hesabından yaptığı paylaşımında şunları söyledi: 

“Laboratuvar test sonuçları var”

“Burası bir devlet dairesi, buranın içinde Hatay, İskenderun ve çevresindeki okul, iş yeri ve konutların yapı laboratuvar test sonuçları var.

Zemin katlardaki kolon basınç dayanımları yönetmeliğe kanuna uygun mu bunlar var. Buraya dair yıkım kararı alınmış, burada iki kepçe var ve girilmeyen onlarca, yüzlerce enkaz var. Burayı yıkmaya başladılar, yavaş yavaş buraya gelecekler. 

Biraz önce şube müdürü Murat Alkaya geldi, ‘burası yıkılacak, vali izin verdi yıkım kararı var’ dedi. Niye? Burası tek katlı bir bina. AFAD şu an burada, içinde doktor var, revir olmuş, neden? Yıkım kararı varmış, burada onlarca yüzlerce klasör var, hepsinde test laboratuvar sonuçları var. Zemin katın kolon basınç dayanımı 25 MPa olması gerekirken, 7 iken izin vermişler, karot almışlar. Burası rezalet, şimdi burası yıkılacak diyorlar.”

Paylaşımınlar ardından son durum hakkında Evrensel’e bilgi veren Av. Bügükgebiz, şunları aktardı:

“Son durum bu, meslektaşım Pınar Dursun haber verdi, Gözde İbiş sağ olsun Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Bey ile irtibat kurdurdu. Onlar şu an bakanlarla konuşuyor. Hatay Barosu Başkanı Cumhuriyet Başsavcılığı’na karar vermesi için baskı yapıyor. Biz buradaki kepçeyi durdurduk çünkü bunların hepsi bir delil karartmaya girer neredeyse ıslak imzalı resmi evraklar havada uçuşuyor.”

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) tarafından konuya dair yapılan paylaşımda, “Hemen meslektaşımıza ulaşarak alana geldik. Bina yıkılmıştı. Enkazın kaldırılması için gelen iş makinaları ve itfaiyeyi alandan uzaklaştırdık. Hatay Barosuna haber vererek savcılığa bildirimde bulunulmasını istedik. Savcılığa teslim etmek üzere delilleri korumaya alıyoruz.” denildi.

Güncel konulu diğer haberler