Bizimle iletişime geçin

Emek

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler Cengiz’in önünden seslendi: İktidardan güç alıyorlar

Satera Elektrik Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin sendikal hak mücadelesi veren 18 işçinin işine son verilmesi, Birleşik Metal-İş tarafından protesto edildi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK)bağlı Birleşik Metal İş sendikası üyesi işçiler Cengiz Holding bünyesinde yer alan Cengiz Enerji Sanayii ve Ticaret A.Ş. ile ortak olan Satera Elektrik Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin sendikal hak mücadelesi veren 18 işçinin işine son verilmesini holding önünde protesto etti.

Protesto eylemine DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işten atılan işçiler, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda işçi de katıldı.

İktidardan güç alıyorlar

Eylemde söz alan Çerkezoğlu, işçilerin ekmeğine sahip çıkmak için örgütlendiğini ve bu örgütlülük sonunda ise sendikalı olduğunu ifade etti. İşçilerin kendi hayatı hakkında karar sahibi olmak istediğini belirten Çerkezoğlu, Satera’nın işine son verdiği işçilerin de bu nedenle işten atıldığını söyledi. Çerkezoğlu, “Bu dünyada en onurlu şey; kendi emeğine sahip çıkmaktır. Bu ülkede her şey örgütlenmenin ve sendikalaşmanın önünde engeldir. Yasalar, mevzuat, mahkemeler hukuk, devletin, işverenlerin, iktidarın tutumu her şey işçilerin sendikalaşmasının önünde engeldir” diyerek, tepki gösterdi.

Örgütlenmeyi kırmak istiyorlar

İş yerlerinde sendikalaşmanın önündeki engelleri anlatan Çerkezoğlu, “Öyle bir mevzuat getirmişler ki bir iş yerinde örgütlenmek, yetki almak, toplu sözleşme yapabilmek deveyi hendekten atmaktan daha zor. Hatta örgütlendiniz sürekli örgütlenmeyi kırmaya çalışıyorlar. Kadın istihdamını artıracaklarını söyleyip duruyorlar. Ancak Türkiye’de kadın işsizliği yüzde 30’lar düzeyinde.” diye konuştu.

Satera’dan işten atılan ve eylemde bulunan işçilere de işaret eden Çerkezoğlu, bu işçilerin sadece kendi hayatları ve işleri için mücadele etmediğini tüm işçi sınıfı için mücadele ettiğini ifade etti.

Sonuç alınmazsa çadır eylemi başlatılacak

Satera şirketinin suç işlediğini de belirten Çerkezoğlu, “Yasayı ayaklar altına alma cesaretini bu ülkeyi yöneten ve sırtlarını dayadıkları iktidardan alıyorlar. Onlar güçlerini iktidardan alıyor bizler ise her gün hayatını yeniden üreten işçilerden alıyoruz” diye konuştu.

Çerkezoğlu’nun konuşması ardından Satera’nın üç gün içinde atılan işçileri işe geri almaması durumunda Cengiz Holding önünde çadır eylemi başlatılacağı ifade edildi.

Yeni Yaşam

Daha Fazla Emek Haberler