Takip Et

Güncel

Bursa Newroz’una binler katıldı: Çağımızın Dehak’ları hesap verecek

Yoğun yağışa rağmen büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen Bursa Newroz’una binlerce kişi katılım sağladı. Burada konuşan Sosyalist Meclisler Federasyonu Dönem Sözcüsü Barış Kayaoğlu, depremde halka hakaretler, tehditler yağdıran, halkın kendi dayanışmasını engellemeye çalışanlardan hesap soracaklarını belirtti.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamalarının adreslerinden biri olan Bursa’da Newroz büyük bir coşkuyla kutlandı. Yağışın etkili olduğu kentte, yağmur ve soğuk dinlemeyen halk Newroz’a ev sahipliği yapan Arabayatağı Pazar Alanı’na akın ederken, alan binlerin katılımıyla dolup taştı.

7’den 70’e her yaştan katılımın olduğu coşkulu Newroz’da, halk giydiği yöresel kıyafetler ile alanda renkli görüntüler oluştururken,  gençler ve çocuklar ise başlarına taktığı yeşil, kırmızı, sarı örgüler ve taşıdıkları Kurdistan bayrağı ile Newroz’u taçlandırdı. Yeşil Sol Parti ve HDP flamaları ile süslenen Newroz alanına “6 Şubat 2023 Yastayız”, Edî bese, geçinemiyoruz” ve “Faşizme karşı halkın iradesini savunuyoruz” pankartları asılırken, alanı dolduran binlerce yurttaş “Biji Serok Apo”, “Be serok jiyan nabe” “Biji Kurd u Kurdistan”, “Biji berxwedana zindanan”ve  “Jin, jiyan, azadi”  sloganları attı. 

Newroz’a,  Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Dönem Sözcüsü Barış Kayaoğlu, HDP Bursa İl ve yöneticileri, Yeşil Sol Parti, Emek ve Özgürlük İttifakı partileri ve bileşenlerinin temsilcileri katıldı.    

Newroz programı özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Newroz ateşini yaktığınızda..

Programda ilk olarak söz alan HDP Bursa İl Eşbaşkanı Ceylan Erol Erdoğan, halkın Newroz’unu  kutlayarak konuşmasına başladı. Erdoğan, “Demirci Kawa’yı,  Mazlum Doğan’ı ve Kemal Kurkut’u selamlayarak konuşmama başlamak istiyorum. Newroz ateşini yaktığınızda aklınıza Kemal Kurkut gelsin. Kürt halkı, kadınları, gençleri var oldukça biz ne Kemal’i ne de kemal’in katillerini unutmayacağız” dedi.

‘Çürümüş düzeni birlikte değiştireceğiz’

Ülkece zor günlerden geçildiğini belirten Erdoğan,  Kurdistan başta olmak üzere birçok bölgede meydana gelen depremin bunun bir örneği olduğuna dikkati çekerek, “Biz bu Newroz’u depremde yaşamını yitenlere adarken, bu görüntü ile halkımıza umudun kaybedilmemesi gerektiğinin de mesajını veriyoruz. Biz bu çürümüşü düzeni hep birlikte değiştireceğiz. Çünkü bu ülkede artık bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç var. Deprem anında sarayda ki zat gelip deprem bölgesindeki depremzedeleri tehdit ederken küçük ortakları da “Sizi tek tek not ediyoruz” dedi. Onlara şunu söylemek istiyoruz;  Siz kimsiniz ki bizi not ediyorsunuz. Asıl biz sizi not ediyoruz. Deprem bölgesindeki depremzedelere çadır satan Kızılay’ınızı, Taybet Ana’nın sokak ortasında 7 gün bekletilen cenazesini, Ceylan Önkol’u, Süleymaniye’de Nagihan Akarsel yoldaşımızı nasıl katlettiğinizi not ediyoruz. Günü geldiğinde tek tek hesabını soracağımızı buradan duyuruyoruz” dedi.

‘Bursadan Amedspora selam yolluyoruz’

Ayrıca yakın zamanda Bursaspor Amedspor maçında Amedsporlu futbolculara yönelik uygulanan ırkçı saldırıları da değinen Erdoğan, “Newroz’u kutladığımız Bursa’dan,  selam yollayarak Amedsporlu futbolcuların yanında olduğumuzu ve bu meydanlarda birgün Amedspor’un şampiyonluğunu da kutlayacağımızı söylüyorum” dedi.

‘Gün birlik beraberlik günüdür’

Erdoğan’ın ardından söz alan  İl Eşbaşkanı Mehmet Dilek’de  Newroz ateşinin  Abdullah Öcalan ve cezaevlerindeki tutuklular için yakıldığını belirterek şöyle konuştu: “Kürtler üzerinden imha ve asimilasyon politikaları izliyorlar. Kürtlerin bu ülkeye özgürlük ve barış getireceğinden korkuyorlar. Korkmaya devam etsinler. Çünkü biz bu ülkeye özgürlüğü de adaleti de barışı da getireceğiz. Önümüzde seçimler var.

Biz bu seçim sürecinde elimizden gelen herşeyi yaparak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Gelin hep birlikte kalıcı bir barışı ve onurlu bir yaşamı bu ülkeye getirmek için alanlardan sesimizi yükseltelim ve bizim üzerimizde yürütmek istedikleri oyunları boşa çıkaralım. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Ateşin ve güneşin çocuklarına

Dilek’in ardından konuşmasını yapan Yeşil Sol Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyesi Dursun Bektaş ise,  Kadınlar ve gençler başta olmak üzere dili, kültürü yok sayılan herkesi selamladığını belirterek”  Merhaba ateşin ve güneşin çocukları, Demirci Kawa’nın torunları. Newroz bu yıl yeniden bir diriliş ve direnişin başlangıcı oluyor. Ülkede yeni bir geleceği yaratacak seçimler için can ve başla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bizim bu sisteme, halkın dilini kültürünü yok sayan, doğayı katleden, savaş politikaları üzerinden iktidarını sürdüren iktidara ve tek adam rejimine itirazımız var” dedi. 

‘Hesabını soracağız’

Bektaş’ın ardından söz alan PM üyesi Menekşe Kızıldere, meydana gelen depremden dolayı ağır süreçlerden geçildiğini belirterek bu depremin sorumlularından hesap sorulacağının altını çizdi. Kızıldıre, “Biz bu iktidardan, günlerce enkazın altından sevdiklerinin cansız bedenlerini almaya çalışan her bir yurttaşımızın hesabını soracağız. Newroz’un Kürt özgürlük hareketi ve destekçileri sayesinde bugünlere getirildiğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Depremde açığa çıkan taraflar

Ardından söz alan SMF dönem sözcüsü Barış Kayaoğlu, konuşmasına depremde yaşamını yitirenleri anarak başladı. Kayaoğlu, yaşanan depremin ardından toplumda 2 tarafın açığa çıktığına dikkati çekerek “Bir tarafta; bizim vergilerimizle ceplerinde tuttukları imkanları enkaz altındakileri kurtarmak için kullanmayıp, halka hakaretler, tehditler yağdıran, halkın kendi dayanışmasını engellemeye çalışanlar. Diğer tarafta ise,  yokluk içindeki tüm imkanlarını seferber edip ay sonunu güç bela getirirken deprem bölgelerine gıda ve ihtiyaç malzemesi gönderme çabasından vazgeçmeyen halk var” diye belirtti. Kayaoğlu, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak bu sürecin sorumlularından hesap soracaklarını vurguladı.

‘Çağımızın Dehak’ı Erdoğan’dır’

Newroz’un yeni bir hayatın ve özgürlüğün habercisi olduğunu söyleyen Kayaoğlu, Newroz’un Dehak’ın zulmü karşısında büyük bedeller ödeyen Demirci Kawa’nın mücadelesi ile kazanıldığını belirtti. Kayaoğlu, bugün ki süreçte de bu mücadelenin devam ettiğine dikkati çekerek, “Çağımızın Dehak’ı Erdoğan ve iktidarıdır. Çağımızın Dehak’ı olan bu AKP iktidarının kafasına, Demirci Kawa’ların balyozunun ineceği günler yakındır” dedi.

Amedspor’un hesabını soracağız’

Sahneye çıkan Ali Kenanoğlu ise  seçimlerin sadece cumhurbaşkanlığı seçimi olmadığını belirterek, “Bu aynı zamanda bir parlamento seçimidir. Bu parlemento da biz HDP  olduğumuz sürece kadınların gençlerin, emekçilerin, yaşlıların aleyhine kararlar çıkartamayacaklar, çıkarttırmayacağız” dedi. Bursa da milletvekili çıkarılması konusunda kararlı olduklarını söyleyen Kenanoğlu, “Bursa’dan muhakkak bir milletvekili çıkaracağız. Bursaspor’un Amedspor üzerinden ortaya koyduğu ırkçılığı, açtığı pankartların hesabını soracağız” dedi.

İttifak ortak poz verdi

Kenanoğlu’nun ardından sahneye çıkan Emek ve  Özgürlük İttifakı partileri ve bileşenleri birlik fotoğrafı verdi. Program Gölgedekiler grubunun sahne alarak seslendirdiği Newroz şarkılarının ardından sonlandırıldı.

Güncel konulu diğer haberler