Bizimle iletişime geçin

Güncel

Canlı Blog | Seçim 2023

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy verme işlemi, Türkiye genelinde saat 08.00 itibarıyla başladı, 17.00’ye kadar sürecek.

Türkiye, bugün tarihinin en kritik seçimlerine ekonomiden sağlığa, eğitimden sosyal yaşama her alanda krizlerin yaşandığı bir tablo altında gidiyor.

Türkiye’nin, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerinin belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu.

Seçimde yurt içinde 60 milyon 697 bin 843 seçmen oy kullanacak. Yurt içinde 4 milyon 904 bin 672 seçmen ilk kez oy verecek. Hapishanede tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü seçmen sayısı ise 53 bin 172.

Oy verme işlemleri, Türkiye genelinde saat 17.00’de sona erecek. Ancak saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanabilecek.

CANLI BLOG

18.29 | Yayın yasağı kaldırıldı

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 18.30 itibarıyla yayın yasağının kaldırıldığını duyurdu. 

Yener, “Seçimleri tüm yurtta sakin bir şekilde sonuçlandı. Sonuçların tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. 18.30 itibarıyla yayın yasağını kaldırmış bulunuyoruz” dedi.

17:00 | Oy verme işlemi tamamlandı

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi, saat 17.00 itibariyle sona erdi. 60 milyon 697 bin 843 seçmen için kurulan 191 binden fazla sandıkta, saat 17.00’dan sonra oy sayım işlemi başladı.  

16:50 | Üsküdar’da lisede yangın: Sandıkların akıbeti bilinmiyor

Üsküdar’da Ali Fuat Başgil İmam Hatip Lisesi’nde yangın çıktı. Trafo patlaması nedeniyle çıktığı iddia edilen yangında sandıkların akıbeti ise öğrenilemedi.

İstanbul’un 1’inci Bölgesi’nde yer alan Üsküdar ilçesindeki Ali Fuat Başgil İmam Hatip Lisesi’nde yangın çıktı. Yangının nedeni trafo patlaması olarak öne sürülürken, yangın sonrası seçmenler okulu terk etti. Sandıkların akıbeti öğrenilemezken, okulda elektriklerin kesildiği de bildirildi.(Jınnews)

15:35 | Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Körgüden Köyü’nde, 1036 nolu sandık başkanı ve görevliler zorla sandıktan uzaklaştırıldı. Birden fazla kişi kabine girerek toplu oy kullandı (Sendika.org)

15:05 | Şırnak’ta korucu başı YSP sandık görevlilerine saldırdı

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesine bağlı Feyzi Türkeri İlköğretim Okulunda, eski korucubaşı olan ve adı sıklıkla bölgedeki ağaç kesimiyle anılan Şehmus Babat’ın oğlu Metin Babat açık oy kullandı. Buna karşı uyarı yapan Yeşil Sol Partisi görevlileri, saldırıya uğradı. Bunun üzerine Babat’ın çocukları Metin Babat ve Ömer Babat iki görevliyi darp ederek tehdit ve hakaretlerde bulunduğu belirtildi. Yaşanan darp olayından sonra okula çok sayıda asker sevk edilirken, olay yerine giden HDP ve Yeşil Sol Parti yöneticileri de Babat’ın tehdit ve hakaretlerine maruz kaldı (MA) 

14:17 | HDP YSK temsilcisi: AKP’lilerin jandarma eşliğinde açık oy kullandırdığını tespit ettik

Kapatma davasına karşı seçime Yeşil Sol Parti çatısında giren HDP‘nin YSK temsilcisi Tiryaki, HDP genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Gaziantep’te yurttaşların habersiz bir biçimde Vatan Partisi müşahidi olarak görevlendirildiğini hatırlatan Tiryaki, suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

‘Şanlıurfa’da açık oy kullandırıldı’

Tiryaki, şimdiye kadar açığa çıkan tespit ettikleri hukuksuzlukları şöyle sıraladı:

*Urfa’nın Siverek ilçesi Çinhisar Mahallesi’nde, Çinhisar İlkokulu’nda açık oy kullandırıldığını tespit ettik. AKP’li yöneticiler ve ortakları açık oy kullandırılmak istenmesine karşı gerekli hukuksal girişimlerde bulunduk. İlçe seçim kurullarını bu konuda uyardık savcılıklara suç bildirimde bulunacağız.

*Bizler Saray’dan ve iktidardan nemalandıkları için halkın iradesine ipotek koymak isteyen yerel işbirlikçileri uyarıyoruz. Bu yaptıkları açıkça suçtur. Urfa halkı iradesine sahip çıkacaktır. Halkımızla birlikte tek bir oyun heba edilmemesi için tüm gücümüzle mücadele ediyoruz.

‘Müşahitlerimize saldırdılar’

*Yine Kahta’ya bağlı Eskitaş köyünde AKP Adıyaman İl Başkanı’nın kardeşleri jandarma görevlilerinin eşliğinde köye açık oy kullandırdığını tespit ettik. Hakimin köye gidip sandık kurulu üyeleriyle ilgili işlem yaptığı yönünde de duyumuz var. Bunu da yakından takip ediyoruz.

13:32 | Ağrı Diyadin’de uzun namlulu silahıyla okula giren korucu dışarı çıkartıldı

Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Murat Mahallesi’ndeki 14 Nisan İlkokulu’na silahıyla giren korucu, itirazlar sonucu okuldan çıkarıldı. Oy işleminin yapıldığı sınıf ve okul koridorlarında uzun namlulu silahıyla gezen daha sonra öğretmenler odasına girerek, çay için korucuya, Yeşil Sol Partili görevliler tepki göstererek, itiraz etti.

Okul dışına çıkarılması istenen korucu, çağrılan polis tarafından dışarı çıkartıldı.(MA)

12:37 | Mardin’de AKP’li adayın yakınları müşahitlere saldırdı

Mardin’de AKP’li aday Faruk Kılıç’ın akrabaları toplu oy kullanımını kayıt altına almak isteyen Yeşil Sol Parti’nin müşahitlerine saldırdı. 

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı kırsal Eşme Mahallesi’nde oy kullanma işlemi sırasında AKP adayı Faruk Kılıç’ın yakınları toplu oy kullanmak istedi. Duruma karşı çıkan Yeşil Sol Parti’nin müşahitleri, yaşananları telefonla kayıt altına almak istedi. Bu sırada Kılıç’ın yakınlarından oluşan onlarca kişilik grup, Yeşil Sol Partili müşahitlere saldırdı. Saldırı esnasında Havas Güngör ve Kemal Erbey yaralandı. İki yurttaş Kızıltepe İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. 

Olayla ilgili avukatların müdahalesi üzerine tutanak tutulurken, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile Kürt siyasetçi Ahmet Türk de yaralıları ziyaret etti. (MA)

12:31 | TİP: Sandık güvenliği tehlikede

 Sosyal medyada TİP Mersin hesabından dün akşam paylaşılan videoda Mersin milletvekili adayı Hakan Güneş, Yüksek Seçim Kurulu’nun fiziki alan darlığını gerekçe göstererek seçim sürecini takip edecek görevlilerde kısıtlamaya gittiğini duyurdu

Hakan Güneş’in açıklaması şu notla paylaşıldı:

“Sandık güvenliğimiz tehlike altında! YSK Mersin’de ilçe birleştirme işlemlerinin takip edecek yetkili sayımızı “fiziki alan” darlığı bahanesiyle seçime 16 saat kala kısıtlamaya gidiyor. Bir görevlimiz 5 bilgisayara girilecek tutanakları nasıl izleyecek?”

12:27 | Mersin Gülnar MHP ilçe Başkanının iki defa oy kullandığı ortaya çıktı

Mersin Gülnar MHP ilçe Başkanı’nın, 2019 yılından kalma seçmen kağıdıyla isminin bulunmadığı sandığa gidip oy kullanmasının ardından isminin bulunduğu sandıkta da oy kullandığı ortaya çıktı.

12:21 | AKP’nin adayı Savcı Sayan, seçim yasaklarına rağmen SMS atarak oy istedi

AKP’nin İzmir 1. Bölge milletvekili adayı Savcı Sayan, seçim günü yasakların başlamasına karşın seçmenlere SMS atarak oy istedi.

Sayan’ın, bugün seçmenlere “Değerli İzmirliler, AK Parti 1. Bölge Milletvekili adayı olarak desteklerinizi bekliyorum. Saygılarımla” diye mesaj attığı görüldü.

12:19 | İkinci oyu kullanmaya çalıştı

Çanakkale’de bir okulda sandık kurulu başkanı, görev kağıdıyla ikinci bir oy kullanmaya çalıştı. Sandık kurulu başkanı, kendi bulunduğu okulda fark edilip engellendi.

12:06 | İstanbul Kartal Şehit Teğmen Burak Evirgen İlkokulunda AKP’li sandık görevlisi, görevli olmadığı başka bir sandıkta oy kullandı. Bunun üzerine tutanak tutuldu.

12:00 | İstanbul Fatih’teki Neslişah İmam Hatip Ortaokulu’nda AKP üyeleri TİP müşahidine saldırdı!

11:50 | YSK Başkanı Ahmet Yener: Herhangi bir adayın isminin üstü çizilmemesi gerekiyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Ankara Arjantin İlkokulu’nda oy kullandıktan sonra açıklamalarda bulundu. Yener, müşahitlerin pusulada adaylıktan çekilen Muharrem İnce’nin olduğu kısmı karaladıklarına dair iddiaya, “Bu iddianın doğruluğunu teyit edemedik. Sandık başkanlarımıza gerekli ikaz ve uyarılar yapılmıştır. Dün de kurulumuz açıkladı, şu anda cumhurbaşkanı aday pusulasında bir değişiklik mümkün değil. 4 aday yer almaktadır. Buradan yeniliyoruz, herhangi bir adayın pusulada üzerinin çizilmemesi gerekiyor” uyarısında bulundu.

11:45 | Antep’te çok sayıda seçmen bilgileri dışında köylerde sandık görevlisi olarak yazdırıldıkları öğrendi

Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için sandık başına giden seçmenlerin, bilgileri dışında Sandık Kurulu üyesi yapıldığı ortaya çıktı. Antep’te yaklaşık bin seçmen, oy kullanmak için gittikleri okullarda bilgisi dışında Vatan Partisi’nin Sandık Kurulu üyesi yapıldığını öğrendi. Söz konusu kişilerin, yaşlı ve okuma-yazma bilmeyen kişiler olduğu belirtildi. Sandık Kurulu üyesi yapılanlar, 142 Belgesi olmaması nedeniyle oy kullanamadı. 

Sandık Kurulu üyelerince tutanak tutulmasının ardından seçmenler, oy kullanabilmek için 142 Belgesi almak için İlçe Seçim Kurulu’na başvuracak. 

11:06 | İstanbul’da mükerrer oy kullanmak isteyen bir kişi yakalandı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul’da mükerrer oy vermek isteyen bir kişinin yakalandığını duyurdu. Kaftancıoğlu, Twitter’dan yaptığı açıklamada “İstanbul’da şu ana kadar tek bir kişi mükerrer oy kullanmaya kalktı. O da yakalandı:) Yakalayan sandık görevlimizi “seni yazdım” diye tehdit etmeseydi iyiydi. Şimdi o düşünsün… Başvuru yapıldı “Mükerrer oy kullanmaya teşebbüsün ciddi cezasi var. (3-5 yil arasi hapis)” ifadelerini kullandı.


Van’da oyunu kullanan Buldan: Mutlaka kazanacağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Seyit Fehim Arvasi Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Lisesi’ndeki bin 106 nolu sandıkta oyunu kullandı. Alkış ve zılgıtlarla karşılanan Buldan, ardından sandığın bulunduğu sınıfa geçerek oy kullandı.

Okul kapısında açıklama yapan Buldan, “Bu akşam büyük bir umutla, Türkiye’nin kaderinin değişeceği umuduyla hepimizin gözleri açılan sandıklarda olacak. Büyük bir umut ve heyecan var hepimizde. Bu umut ve heyecanının Türkiye’deki her insanın yaşaması gerekiyor. Çünkü uzun süredir insanlarda karamsarlık var. Bir kötülük düzeni var ve bu düzenin bugün bitmesi gerekiyor. Herkese başarılar diliyorum ve mutlaka kazanacağımıza yürekten inanıyorum” ifadelerini kaydetti.


Adalet Nöbeti’nin 783’üncü gününde olan Emine ve Ferit Şenyaşar oylarını kullandı

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar, oylarını kullandı. Aile, oylarını Suruç ilçesine bağlı Demokrasi Mahallesi’nde bulunan Fethi Şimşek Kız Anadolu Lisesi’nde oy kullandı.

Aynı zamanda Yeşiller ve Gelecek Sol Parti (Yeşil Sol Parti) Urfa Milletvekili adayı olan Ferit Şenyaşar, oy kullandıktan sonra, “Adalet, demokratik bir gelecek için görevimizi yerine getirdik. Hiçbir makam ve mevki insan hayatından daha önemli değildir. Temennimiz olaysız bir şekilde seçimimizi tamamlayıp değişimi gerçekleştirmedir” dedi. 


Giresun’da mühürler Erdoğan’a vurulmuş

Giresun’da 100 tane pusulaya mühürlerin Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a gelecek şekilde vurulduğu görüldü. Olayın ardından avukatların sayım sürecinde dikkat edilmesi için gerekli itiraz ve uyarıyı yaptığı aktarıldı.

Öte taraftan Malatya’nın Yazıhan ilçesine bağlı Boztepe köyünde fazla mühürlü pusula olduğu kaydedildi. Seçmen sayısının 70 olduğu köyde 300 mühürlü pusula bulunmakta.


Ankara’da mühürsüz zarf ve oy pusulaları için tutanak tutuldu

Ankara’da Sümer Deniz İlkokulu, Teğmen Kalmaz İlkokulu, Kütükçü Alibey Ortaokulu, Kavaklıdere Ortaokulu ve Mimar Kemal Ortaokulu’nda oy kullanma işlemi başlamadan önce mühürsüz zarf ve oy pusulaları için tutanak tutuldu.

Dokuz8’in haberine göre, oy verme işlemlerinin başlamasıyla birlikte farklı bölgelerde usulsüzlük tespitleri de yapılmaya başlandı. Ankara’da Sümer Deniz İlkokulu, Teğmen Kalmaz İlkokulu, Kütükçü Alibey Ortaokulu, Kavaklıdere Ortaokulu ve Mimar Kemal Ortaokulu’nda oy kullanma işlemi başlamadan önce mühürsüz zarf ve oy pusulaları için tutanak tutuldu.


Bursa’da İzmir’in oy pusulaları ortaya çıktı

Bursa Osmangazi Akpınar Mahallesi’nde yer alan sandıklara, YSK tarafından İzmir 1. Bölgeye ait oy pusulaları gönderildiği ortaya çıktı. Umut Gazetesi’nde yer alan habere göre, Oy kullanma durduruldu.


Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı

 Depremde en çok yıkımın yaşandığı Antakya’da, konteynerlerde kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi başladı.  

Maraş merkezli depremlerde en çok yıkımın yaşandığı Hatay’da, konteynerlerde kurulan sandıklarda oy verme işlemi başladı. Kentte 1 milyonu aşkın seçme bunuluyor. Merkez ilçe Antakya’da bulunan Kemal Akbay İlköğretim Okulu bahçesinde kurulan 21 konteynerde kurulan sandıklarda kuyruklar oluştu. Kent genelinde de yıkılan ve hasar gören okul bahçelerinde kurulan konteynerlerde oy kullanma işlemi sürüyor.


Oy kullanma işlemi sırasında kalp krizi geçiren iki kişi yaşamını yitirdi

Rize ve Trabzon’da sandığa giden kişi , oy kullanma işlemleri sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

 

Daha Fazla Güncel Haberler