Takip Et

Güncel

Cebecili kadınlar: Fail Necip Mert Yalçın’ın okulla ilişiği kesilsin!

Ankara Üniversitesi SBF öğrencisi Necip Mert Yalçın isimli ülkücü erkeğin E. M.’ye kesici aletle saldırılmasına ilişkin açıklama yapan Cebecili kadınlar, “Bizler kadın düşmanlarına karşı evde, sokakta, iş yerlerimizde, kampüslerimizde mücadele vermeye devam edeceğiz” dedi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) İşletme 4’ncü sınıf öğrencisi ve Ülkü Ocakları üyesi Necip Mert Yalçın, dün akşam 01.30’da Cebeci kampüsünde bulunan Mülkiye Kütüphanesinden çıkan ve evine giden E. M. isimli kadını araçla takip ederek önünü kestikten sonra 5 yerinden bıçakladı. Cebeci Kampüsündeki kadınlar, sistematik olarak tehdit edilen ve saldırıya uğrayan kadın için kampüs içinde basın açıklaması yaptı. Ankara Üniversitesi hocaları ve birçok kadının katıldığı eylemde açıklamayı kadınlar adına İrem Özkaya yaptı.

İrem, saldırının ardından görüşme talebinde bulunulan rektörlük ve dekanlığın görüşmeyi reddettiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Saldırının üzerinden şu ana kadar sessizliğini koruyan rektörlüğün de, bizlerle görüşmeyi reddeden dekanlığın da tarafı bellidir. Sussalar da kaçsalar da biz haykırıyoruz, sorumlusunuz! Bizler Necip Mert Yalçın’ın kimlerden cesaret aldığını biliyoruz. Necip Mert Yalçın da diğer kadın düşmanları gibi İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede fesheden, kadın düşmanlarını cezasızlıkla ödüllendiren, kadının yaşam hakkı başta olmak üzere birçok hakkını gasp eden erkek egemen iktidardan güç alıyor. Bizler kadın düşmanlarına karşı evde, sokakta, iş yerlerimizde, kampüslerimizde mücadele vermeye devam edeceğiz. Güvenli kampüsleri yine biz kadınlar inşa edeceğiz.” 

İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkan siyasi iktidar, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği derslerini kaldıran YÖK, cezasızlıkla failleri cüretlendiren erkek yargının söz konusu olayda sorumlu olduğunu belirten İrem, Mülkiye Teşkilatı isimli ülkücü grubun reddetmesine rağmen fail Necip Mert Yalçın ile fotoğrafları olduğunu belirterek şunları söyledi: “İpek Er’i intihara sürükleyen Musa Orhan, Aleyna Çakır’ı katleden Ümitcan Uygun, çocuk istismarından beraat ettirilen Cihan Kayaalp MHP ile bağlantısını bildiğimiz kadın düşmanlarından yalnızca birkaçı. Nitekim İran’lı Jina Mahsa Amini’nin katledilmesinden sonra okulda örgütlediğimiz eylem yine kadın düşmanı Ülkücü-Faşist çetelerce engellenmeye çalışılmıştı. Kendilerini kadın düşmanlığına adamış bu güruhun, içlerinden ifşa olan failleri ne kadar hızlı tasfiye ettiğini biliyoruz, inkar etmelerini bekliyorduk zaten ancak nafile. Kim olduğunuz ne olduğunuz besbelli; ne aldatmacalarınıza kanarız ne de üniversitelerimizi size bırakırız. Bir avuç faşiste karşı kampüsünü savunan üniversiteli kadın ve LGBTİ+lar olarak tam karşınızdayız!”

İrem, söz konusu saldırının peşini bırakmadıklarını belirterek, kadınların taleplerini şöyle sıraladı: “Her kadının yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Yönetim bizimle görüşmeyi reddetmişti ama buradan duyuralım, kadınların şartları var! Fail Necip Mert Yalçın’ın okulla ilişiği kesilsin! Olay bütün yönleriyle etkin soruşturulsun ve sorumlular cezalandırılsın! Bir kadının daha kirpiğini yere düşürtmeyeceğiz!”

Açıklamanın ardından kadınlar kampüste olaya ilişkin bildiri dağıtarak bilgilendirme çalışması yaptı. 

Güncel konulu diğer haberler