Takip Et

Güncel

Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilen Ahmet Şayık ve Mehmet Tayboğa’nın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri eylemlerinin 931’inci haftasında 29 yıl önce askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan Ahmet Şayık ve Mehmet Tayboğa’nın akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri/İnsanları, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle sürdürdükleri eylemin 931’incisini online olarak gerçekleştirdi. Eylemde Şırnak’ın Silopi ilçesinde beri kendisinden bulunan Habur Gümrük Müdürlüğü’nde çalışan ve 7 Ocak 1994’te iş yerinden ayrıldıktan sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan Ahmet Şayık (32) ve Mehmet Tayboğa’nın akıbeti soruldu. Bu haftaki açıklamayı 1993 yılında katledilen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe okudu.

Ahmet ve Mehmet’İn işten çıktıktan sonra eve gitmemeleri nedeniyle ailelerinin onları aramaya başladığını söyleyen Ayşe, ailelerin emniyete başvurduğunu, ancak yetkililerin kendilerine “Olayla ilgili bilgimiz yok” dediğini aktardı. Ayşe, Mehmet’in kullandığı aracın o gün Doruklu köyü yakınlarında bulunduğu haberi üzerine, ailelerin olay yerine gittiğini dile getirdi. Mehmet’in kullandığı aracın yanmış olduğunu söyleyen Ayşe, “Kayıpların aracı gümrükten çıktıktan bir süre sonra 34 plakalı siyah bir Tempra ve beyaz bir Renault araç tarafından durduruldu. Siyah arabada bölgede JİTEM olarak bilinen astsubay bulunuyordu. Ancak ailelerinin resmi makamlara yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı” dedi.

Ailelerin kayıplarını aradıkları sırada bir yüzbaşı tarafından, “Acının üzerine fazla gidersen daha büyük acıya rastlarsın” tehdidiyle karşılaştığını dile getiren Ayşe, aynı yüzbaşının ailelere, “Yakınlarımızı PKK veya Hizbullah kaçırdı” diye dilekçe vermeleri şartıyla iki kişiyi serbest bırakacaklarını söylediğini paylaştı. Ailelerin yakınlarından haber alabilmek için bu dilekçeyi verdiğini kaydeden Ayşe, “Dilekçeyi de verdiler ancak onlardan bir daha haber alınamadı. 2009 tarihinde Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran Şayık ve Tayboğa aileleri, yakınlarının kaybedilmesinden JİTEM olarak bilinen Ali Yüzbaşı, Yusuf Üsteğmen ve Bilal Astsubay’ın sorumlu olduğunu belirterek, bulunacak cesetler üzerinde DNA karşılaştırması yapılmasını talep ettiler. Bugüne kadar bir gelişme olmadı” diye konuştu. 

Güncel konulu diğer haberler