Takip Et

Güncel

Cumartesi Anneleri: Yaşamını yitirenler insan onuruna uygun defnedilmeli

Cumartesi Anneleri, deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmaları tamamlanmadan enkazların kaldırılmaması gerektiğini vurgulayarak, “İnsanların depremde kaybettikleri sevdiklerine ulaşma ve onlarla vedalaşma hakkına saygı duyulmalıdır” dedi.

Cumartesi Anneleri/ İnsanları kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemin 934’üncüsünü, Maraş merkezli yaşanan iki büyük depremden sonra ortaya çıkan hak ihlallerinin yer aldığı 2 dakikalık video yayınlayarak yaptı. 

Depremzedeler için taleplerin yer aldığı basın metnini İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu adına Maside Ocak okudu.

“Arama kurtarma çalışmaları tamamlanmadan enkazlar kaldırılmamalıdır” uyarısıyla yetkililere seslenen Ocak, Türkiye’nin tektonik açıdan dünyanın en aktif bölgesinde yer aldığını belirterek, “Bu yüzden büyük depremlerle karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz oluyor. Bu gerçeklik ortadayken, sağlıklı kentleşmenin ve güvenli yapılaşmanın birinci derecede sorumlusu olan iktidar bu sorumluluğunu layıkıyla yerine getirmediği için depremler faciaya dönüşüyor” ifadelerini kullandı.

Yıkılmış binaların altında henüz binlerce insanın olduğunu ifade eden Ocak, onların uygun bir biçimde çıkarılmalarını yine yaşamını yitirenlerin vücut bütünlükleri bozulmadan ailelerine teslim edilmeleri için çağrıda bulundu. Arama kurtarma çalışmaları tamamlanmadan enkazların kaldırılmaması gerektiğini vurgulayan Ocak, vücut bütünlüğü bozulan cenazelere DNA incelenmesi yapılması gerektiğinin altını çizdi. 

Ocak, açıklamaya dair sözlerini şöyle sürdü: “Üniversiteler ve Adli Tıp Uzmanları Derneği gibi uzman sivil toplum kuruluşları bu sürece dahil edilmelidir. İnsanların depremde kaybettikleri sevdiklerine ulaşma ve onlarla vedalaşma hakkına saygı duyulmalıdır. Ölenlerin bulunmaları, kimliklendirilmeleri ve insan onuruna uygun bir şekilde defnedilmeleri sağlanmalıdır. İktidar; depremin yaralarını sivil dayanışma ile sarabilmek için seferber olanları engellemekten vazgeçmelidir. Dayanışmaya ve acıları paylaşmaya kayyum atamaktan vazgeçmelidir” şeklinde konuştu.”

Güncel konulu diğer haberler