Takip Et

Güncel

Depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 8 bin 574’e yükseldi

Maraş merkezli depremlerde 10 ilde hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 574’e yükseldi.

Depremin üçüncü gününde Maraş’a giden Erdoğan, AFAD’ın kurduğu çadırlar önünde açıklama yaptı.

Erdoğan, “Şu an itibarıyla vefat edenlerin sayısı 8 bin 574, yaralı sayısı 49 bin 133, yıkılan bina sayısı 6 bin 444” dedi.

Erdoğan şunları kaydetti:

“Benim milletimin bugüne kadar bu tür felaketlerde gösterdiği sabır neyse inanıyorum ki bu felakette de aynı sabrı bundan sonra da gösterecektir. Bütün imkanlarımızı seferber ettik. İlk gün tabii ki bazı sıkıntılar yaşandı ama ondan sonra ikinci gün ve bugün duruma hakimiyet tesis edildi.

Hedefimiz inşallah bir yıl içerisinde aynen diğer felaketleri yaşadığımız illerde nasıl hemen TOKİ olarak bu operasyonları yaptıysak aynı şekilde Maraş ve diğer dokuz ilimizde de bunları gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızın bizler asla sokakta kalmasına müsaade edemeyiz.

Antalya, Alanya, Mersin gibi illerimizde otellerle görüşmelerimizi yaptık ve bu görüşmelerle, buralardaki otellerde kalma arzusunu ortaya koyan vatandaşlarım olursa, biz vatandaşlarımızı bu illerdeki otellere yerleştirmeye hazırız. Kendileriyle görüşmelerimizi yaptık. Ciddi bir oda kapasitesine ulaştık. Vatandaşlarımız olur ya bu çadırlardan memnun olmayabilirler. Evet derlerse kendilerini oralara yerleştirmek suretiyle, yeme içme yatma her şey o otellerde karşılanacak.

AFAD’ın merkezinden yapılan yapılacak olan açıklamalar dışında provokatörlere fırsat vermemenizi özellikle istiyorum. Basın mensubu arkadaşlarımın, bu provokasyonlara fırsat verenlere onların fırsat vermemesini istiyorum. Çünkü bugün birlik olma zamanıdır, dayanışma zamanıdır.”

Güncel konulu diğer haberler