Takip Et

Güncel

Depremden etkilenen Suriye ve Rojava’da en az 237 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı

Maraş’taki 7.4’lük depremden etkilenen Suriye ve Rojava’da ilk belirlemelere göre 237 kişi hayatını kaybetti, 300’den fazla kişi yaralandı.

Sabah karşı saat 04.17’de Maraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ardından Antep’te 6.5 ve 6.4 büyüklüğünde iki deprem daha yaşandı.

Hatay, Adana, Antep, Malatya, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Urfa ve Osmaniye’de de yıkıma sebep olan deprem Suriye, Rojava, Kürdistan Bölgesi’nin yanı sıra Lübnan ve Mısır’da da hissedildi. Deprem, Rojava’nın Efrin, Suriye’nin İdlib, Halep, Hama, Lazkiye ve Rakka illerinde de şiddetli hissedildi, büyük yıkımlar meydana geldi.

Rudaw’ın Suriye Haber ajansı SANA’dan aktardığı habere göre; depremde Halep’te rejim kontrolündeki bölgelerde ilk belirlemelere göre 42 kişi hayatını kaybetti, 200 kişi yaralandı. İl genelinde en az 20 binanın çöktüğü ya da ağır hasar aldığı tespit edildi. Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde de onlarca bina yıkıldı veya hasar gördü. Arama kurtarma ekipleri, enkaz altındaki ailelere ulaşmaya çalışıyor.

yerel sağlık kuruluşları ve yerel kaynaklardan derlediği bilgiye göre, Rojava ve Suriye’nin kuzeyindeki farklı yerleşim yerlerinde ilk belirlemelere göre en az 58 sivil hayatını kaybetti, yüzlerce sivil yaralandı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Başkent Erbil’in yanı sıra Irak’ın başkenti Bağdat ve Diyala’da da hissedilen deprem sebebiyle insanlar can güvenliği endişesiyle evlerinden çıktı. Lübnan’ın başkenti Beyrut başta olmak üzere, ülkenin tümünde hissedilen depremden dolayı evlerinden çıkan birçok kişi geceyi arabalarında geçirdi.

Esad Bakanlar Kurulu’nu acil olarak topladı

Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkeyi vuran depremin zararlarını ve gerekli önlemleri görüşmek üzere Bakanlar Kurulu’nu acil toplantısına başkanlık ediyor.

Mısır’ın başkenti Kahire ve çevresinde hissedilen deprem yaklaşık 30 saniye kadar sürerken halk arasında büyük endişe yarattı. Lübnan’ın başkenti Beyrut başta olmak üzere, ülkenin tümünde hissedilen depremden dolayı evlerinden çıkan birçok kişi geceyi arabalarında geçirdi.

Irak’ın başkenti Bağdat ve Diyala’da da hissedilen deprem sebebiyle insanlar can güvenliği endişesiyle evlerinden çıktı. Kuzey Kıbrıs Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı da ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadığını açıkladı.

Güncel konulu diğer haberler