Takip Et

Güncel

Dersim’de “avcılığa” karşı eylemler devam ediyor

Dersim’de “avcılık” adı altında canlıların katledilmesine ilişkin bugün sosyal medyada “#avcılıkcinayettir” etiketiyle eylem düzenlenecek. Yarın ise Tunceli Valiliği önünde basın açıklaması yapılacak.

Dersim’de avcılık faaliyetlerinin artması ve nesli tükenme altında olan yaban hayvanlaının katledilmesine ilişkin Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Dersim Belediyesi ve Dersim Hayvanlarını Koruma Derneği (DERHAYKO) bugün Twitter’dan ““#avcılıkcinayettir” etiketiyle eylem düzenleyecek.

Kurumlar yarın ise devlet denetiminde yapılan “avcılığa” karşı Tunceli valiliği önünde saat 15.00’de basın açıklaması yapacak.

Ne olmuştu?

Dersim’de son süreçte kente gelen “avcıların” açılan ihaleler yoluyla nesli tükenme altında olan ve halk için kutsal sayılan dağ keçilerini katletmelerine ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor.

25 Ocak Çarşamba günü Dersim’in Pülümür ilçesinin Hasangazi Köyü yakınlarındaki Karor Deresi mevkiinde “Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi”ndeki yaban keçisi yine avcılar tarafından katledilmişti.

Yine öğretmenevine yerleştirildiği bilgisi verilen “avcıları”ın duruma tepki gösterenleri polis ve savcılık üzerinden tehdit ettikleri basına yansımıştı.

Güncel konulu diğer haberler