Takip Et

Güncel

Dersim’de “avcılık” adı altında canlıların katledilmesine ilişkin çağrı: “Avcıları” belediyemize bildirin!

Dersim’de son süreçte kente gelen “avcıların” açılan ihaleler yoluyla nesli tükenme altında olan ve halk için kutsal sayılan dağ keçilerini katletmelerine ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor.. Konuya ilişkin Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Belediye Başkan yardımcısı Canan Ay, sosyal medya hesaplarından çağrı yaptı.

Dersim’de son süreçte kente gelen “avcıların” açılan ihaleler yoluyla nesli tükenme altında olan ve halk için kutsal sayılan dağ keçilerini katletmelerine ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor.

25 Ocak Çarşamba günü Dersim’in Pülümür ilçesinin Hasangazi Köyü yakınlarındaki Karor Deresi mevkiinde “Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi”ndeki yaban keçisi yine avcılar tarafından katledilmişti.

İlgili haber: Dersim’de yaban hayvanları katlediliyor

Yine öğretmenevine yerleştirildiği bilgisi verilen “avcıları”ın duruma tepki gösterenleri polis ve savcılık üzerinden tehdit ettikleri basına yansımıştı.

“Hayvanları katledenleri belediyemize bildirin”

Konuya ilişkin Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Dersim Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay sosyal medya hesaplarından çağrı yaptılar.

Maçoğlu Twitter paylaşımında, “Bütün köylülere çağrımızdır. İlimizde avcılık adı altında hayvanları katledenleri belediyemize bildirin. Av ihalesi yapanları da, ihaleye girip o canlıları katledenleri de halkımızın vicdanına havale ediyoruz” dedi.

“Canlıları korumak için kurulan kurumlar onları yok ediyor”

Dersim Belediyesi Başkan Yardımcısı Canan Ay ise yaptığı paylaşımda, “Doğadaki canlıları korumak için kurulan kurumların ihale yoluyla doğadaki canlıları yokettıklerini biliyor musunuz? Doğayı korumakla yükümlü olanlar olarak şuan bu avcıların doğa da kol gezdiğini biliyoruz ve takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncel konulu diğer haberler