Bizimle iletişime geçin

Güncel

Dersim’de Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler anıldı

18 Mayıs 1973 yılında katledilen Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya için Dersim’de anma yapıldı.

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya, katledilişinin 50. yılında Dersim’de Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Partizan tarafından yapılan ortak anma etkinliği ile anıldı. Dersim KESK toplantı salonunda gerçekleştirilen anma programına Partizan, Emek Partisi, Yeşil Sol Parti ve çok sayıda kişi katıldı. Etkinlik, İbrahim Kaypakkaya, Dörtler ve Haki Karer şahsında devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler adına bir dakikalık saygı duruşunun ardından yapılan sinevizyon gösterimiyle başladı.

Anmada ilk olarak SMF adına yapılan konuşmada, Kaypakkaya’nın fikirlerinin canlı ve dinamik olduğuna dikkat çekildi. Konuşmanın devamında, “Türk-Sunni ideolojisinin karşısına Kemalizm’in konularak yeniden gündeme getirilmesine karşın Kaypakkaya’nın Kemalizm fikirleri hala güncelliğini koruyor. Ayrıca Dörtler ve Haki Karer verdikleri mücadeleyle bugün önemli dersler veriyor bizlere. Bugün Denizlerin, Mahirlerin, Sinanların, Mazlumların ve elbette Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın bizlere çağrısı birleşik mücadelenin önemidir” denildi.

SMF temsilcisinin ardından söz alan Partizan temsilcisi ilk olarak İbrahim’in bilinç dünyasının oluşmasındaki sosyal koşullara ve döneme dair değinilerde bulundu. “Kaypakkaya’yı yaratan esas şey Büyük Proleter Kültür Devrimi’dir. Kaypakkaya’nın fikirleri sınıf mücadelesiyle özdeşleşmiştir. Onda sınıfın nasıl ve hangi araçlarla örgütleneceği çok nettir. İbrahim’i ayıran bir diğer özellik de fabrika işgallerinden, sınıf deneyimlerinden öğrenmesidir.” diyen Partizan temsilcisi İbrahim’in Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı’na dair yaklaşımının turnusol kâğıdı olduğunu ifade etti. Partizan temsilcisi konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Mücadelede ısrarcı olmanın bir bedeli olacaktı. İbrahim Diyarbakır Zindanlarında direnişiyle bu bedeli ödedi. İbrahim’i sadece direnişiyle değerlendirmek onu daraltmak olur. İbrahim’e uzun yıllar sansür uygulayan bazı kesimler kabullenmek zorunda kaldılar. Ancak bu kabullenme salt fiziki direnişle öne çıktı. Bu İbrahim’i bir kalıba sıkıştırmaktır. İbrahim’i bu direnişi sağlayan beslendiği zemindir yani komünist ideolojisidir. İbrahim’in savunma taslağına bakarsak hangi zeminde bu direnişi ördüğünü görürüz. O dönem yaşanan muğlaklık İbrahim’de yoktur. Onda devrim ve düşman tahlili çok net ve berraktır. İbrahim devrimin şartlarını işçi sınıfı ve köylülüğün içerisinde aradı. Bugün biz de devrimi buralarda aramayız. İbrahim’in bayrağını daha yükseklere çıkarmalıyız.”

Anmaya katılan Yeşil Sol Parti’nin yeni seçilen Dersim Milletvekili Ayten Kordu da, “Bugün ortak amaçlar etrafında bir araya gelip önemli mücadele pratiği açığa çıkardık. Kaypakkaya’nın sentezlediği politik hattı, Dörtlerin ve Haki Karer gibi yoldaşlarımızın mirasları kendi mücadele pratiği bizlere yol açmaktadır” dedi.

Anma etkinliği serbest kürsü ve söylenen marşlarla sonlandırıldı.

Daha Fazla Güncel Haberler