Takip Et

Güncel

Diyanet: Yılbaşı kutlamaları kültürel yozlaşmadır

Diyanet’in bugün okutulacak cuma hutbesinde “Kültürel yozlaşmalardan birisi yılbaşı kutlamalarıdır. Piyango ve şans oyunları da dinimizce haramdır, günahtır” ifadeleri yer alıyor.

Bugün Türkiye genelindeki camilerde okunacak hutbelerde yılbaşı kutlamaları hedef alındı.

Yılbaşı kutlamalarını ‘yozlaşma’ olarak niteleyen Diyanet, ‘Piyango ve bütün şans oyunları haramdır’ ifadelerini kullandı.

Hutbede, “Ahlaki değerlerin, örf ve adetlerin bozulmaya başladığı, kültürel yabancılaşmanın hızla arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu kültürel yozlaşmalardan birisi de yılbaşı kutlamalarıdır” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“Müslüman kimliğini oluşturan en yüce değer, yaratılış gayemizi hatırlatan, sorumluluklarımızı öğreten ve bizlere şahsiyet kazandıran imandır. Rabbimizin rızasını kazandıran ibadetler, huzur ve mutluluğun kaynağı güzel ahlaktır. Müslümanlar, kulluktan sosyal hayata, giyim kuşamdan yeme içmeye kadar her alanda bu değerlere sahip çıktığında inançlarını ve kültürlerini muhafaza etmişlerdir. Çağ kapatıp çağ açan medeniyetler kurmuşlar, ilim ve bilimde, kültür, sanat ve edebiyatta bütün insanlara önder ve örnek olmuşlardır. Ancak Müslümanlar, ne zaman kendi inanç ve değerlerinden uzaklaşıp yabancı kültürlerin etkisi altına girmişler, işte o zaman kimlik ve aidiyetlerini kaybetmişlerdir.

“Piyango, loto, toto gibi şans oyunları haramdır”

Ahlaki değerlerin, örf ve adetlerin bozulmaya başladığı, kültürel yabancılaşmanın hızla arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu kültürel yozlaşmalardan birisi de yılbaşı kutlamalarıdır. Oysaki yılbaşı adı altında yapılan eğlencelerin, bu eğlencelerde yer alan sembolik figürlerin, çam ağaçlarının kesilmesinin tarihimizle, kültürümüzle hiçbir alakası yoktur. Yüce dinimiz İslam, bütün kötülüklerin anası olan alkolü, ocakları söndüren, cinayetlerin işlenmesine sebep olan kumarı haram kılmıştır. Kumarın farklı bir çeşidi olan piyango, toto, loto ve bütün şans oyunları da dinimizce haramdır, günahtır.”

Diyanet İşleri Başkanlığı cuma günü okunacak hutbeleri internet sayfasında da yayınlıyor.

Güncel konulu diğer haberler