Bizimle iletişime geçin

Güncel

Diyarbakır Barosu: Süleyman Soylu avukatları tehdit ediyor

Diyarbakır Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatları hedef alan sözlerine tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ve aileleriyle İstanbul Şişli’deki buluşmada, “Ne zaman PKK’nın avukatları içeri tıkılır o zaman Türkiye’de PKK diye göreceksiniz bir şey kalmaz. Hedef onlardır. Bu kadar açık ve net” sözleriyle avukatları hedef aldı. 

“Temel hak ve özgürlüklere müdahale ediliyor”

Diyarbakır Barosu, Soylu’nun sözlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Soylu’nun söylemlerinin avukatlık mesleğini kriminalize ettiğine vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“İçişleri Bakanı, 24 Nisan’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve 25 meslektaşımız hakkında gözaltı kararı alındığı soruşturmaya yönelik de şahsi Twitter hesabından operasyon görüntüleri eşliğinde ‘Terör örgütü adına avukatlık yapanlara yönelik operasyon’ şeklinde benzer bir açıklamada bulunmuştu.”

“Bu açıklamasıyla ‘masumiyet karinesini’ ihlal etmiş ve yargıyı etki altına almıştı. Nitekim 4 meslektaşımız salt mesleki faaliyetlerinden dolayı hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştı.”

“İçişleri Bakanının bu talihsiz ve hedef gösteren açıklamasının yeni bir soruşturma tehdidi barındırdığının da farkındayız. Temel hak ve özgürlüklere son derece keyfî bir biçimde müdahale edildiği, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları ve bağlı olunan meslek örgütleriyle sivil toplum örgütlerinin yargı eliyle hedef alındığı, ceza tehditlerine maruz bırakıldığı bir sürecin içerisindeyiz.”

Daha Fazla Güncel Haberler