Bizimle iletişime geçin

Gençlik

Diyarbakır Hapishanesi’nde tutsaklar baskı, işkence ve kötü koşullara karşı açlık grevinde

Hapishanelerde tutsaklara yönelik hak gaspları artarak devam ederken Diyarbakır 1 No’lu Hapishanesi’nde siyasi tutsaklar işkence, tehdit, baskı ve kötü muameleye karşı üç günlük açlık grevine başladı.

Diyarbakır 1 No’lu Hapishanesi’nde artarak süren hak ihlallerine karşı tutsaklar açlık grevine başladı. Tutsakların, işkence ve kötü muameleye karşı bugün başlattığı açlık grevinin 3 gün süreceği bildirildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağında çocuk yaşta tutuklanan ve 35 yıl 10 ay ceza verilen 23 yaşındaki Beran Eman ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde hapishanede yaşananları aktardı. Son dönemlerde işkencelerin oldukça yoğun uygulandığını belirten Eman, sabah saatlerinde gardiyanların koğuş aramalarında hiçbir sebep yokken tutuklularla tartıştığını ve “Devletin gücünü göreceksiniz” diyerek tehdit ettiğini söyledi. Hapishanede son dönemlerde gardiyanların keyfi yaklaşımlarını arttırdığını hatırlatan tutuklu Eman, C blokta kalan tutuklulardan Ümit Özkan, Mehmet Kasım Aslan ve Doğan Özbahçeci’nin onlarca gardiyan tarafından koğuştan çıkarılarak, kameraların görüş açısının olmadığı kör noktalarda darp edildiğini belirtti.

Tutsakların darp raporu aldığını kaydeden Eman, tutsakların darp edildikten sonra farklı koğuşlara gönderildiğini aktardı. Hapishanede bu sabah yaşananlardan sonra 1 No’lu Hapishanesi’nde kalan tüm tutsakların uyarı amaçlı üç günlük açlık grevine girdiğini ifade eden Eman, işkencenin son bulmaması taktirde açlık grevi eyleminin süresiz bir eyleme dönüştürüleceğini söyledi.

Eman, hapishanelerde yaşananların yerinde tespiti için Diyarbakır Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) çağrı yaptı.

Daha Fazla Gençlik Haberler