Bizimle iletişime geçin

Güncel

Diyarbakır’da polis 14 yaşındaki çocuğa işkence yaptı, elini kolunu bağlayarak çukura attı

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde polis 14 yaşındaki bir çocuğu kaçırdı, işkence etti, Kürtlere küfretmeye zorladı. Polis daha sonra çocuğun ağzını, ellerini ve ayaklarını bağlayarak çukura attı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde dün akşam 10 yaşında bir arkadaşıyla evine dönerken polis, durdurduğu 14 yaşındaki Y.D.’yi kaçırdı, işkence yaptı. Önce bir köy yoluna tenha bir araziye götürülen çocuk, Türk olduğu söylenmeye zorlandı, “Kürtlere küfret, İstiklal Marşı’nı oku” denilerek darp edildi. Hastanelik edilen çocuk, ağzı ve elleri bağlı bir şekilde dere kenarında bataklığa bırakıldı. Gece karanlığında bir köylünün fark etmesi üzerine hastaneye kaldırılan çocuk, bir gözünü kaybetme riski yaşıyor.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, çocuk silah dipçiğiyle darp edildi, sonra elleri ve ayakları bağlanarak çukura atıldı.

Ailenin avukatı Ramazan Karalp, Y.D.’nin yaşadıklarını şöyle aktardı: “Çocuk Lice merkezde yaşıyor. Akşam saatlerinde arkadaşlarıyla birlikte evine dönerken polisler tarafından durduruluyor. 10 yaşında olan arkadaşını bırakıyorlar, çocuğu ise tenha bir yere götürüyorlar. Silah dipçikleriyle darp ediyorlar. Çocuğu hem dövüp hem de sürekli bir şekilde ‘ben Türküm, Kürtlere küfret’ diye söylemesini istiyorlar. Çocuk bunu yapmayınca bu kez yarına kadar İstiklal Marşını ezberlemesini istiyorlar. ‘Ezberlemezsen gelip senin kafana sıkacağız’ diyorlar. Sonra ilçe merkezinden geçen bir derenin yanındaki bataklığa atıyorlar. Ağzı ve elleri bağlı bir şekilde köhne yere bırakıyorlar. Ahırda hayvanlarına bakan bir köylü duyduğu sesler üzerine çocuğu fark ediyor. Hemen hastaneye yetiştiriyor. Lice Devlet Hastanesi’nde darp raporu verilen çocuk daha sonra Dicle Üniversitesi TIP Fakültesi’ne sevk ediliyor. Çocuk şu an hastanede tedavi görüyor ve sağ gözünü kaybetme riski var. Gözünde sürekli bir kanama var ve açamıyor.”

Daha Fazla Güncel Haberler