Takip Et

Dünya

DSG: Düşen 2 helikopterde 9 savaşçımız yaşamını yitirdi

Demokratik Suriye Güçleri, Başûrê Kürdistan’da düşen iki helikopter kazasında 9 savaşçılarının hayatını kaybettiğini duyurdu.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın İrtibat Merkezi, 2 gün önce Duhok’ta düşen helikopter kazasında 9 savaşçılarının yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Helikopter kazasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: “DAİŞ ile mücadele kapsamında güvenlik ve askeri deneyimlerini paylaşmak ve Kuzey ve Doğu Suriye’de teröre karşı savaş kabiliyetini yükseltmek amacıyla Antiterör Birlikleri’ne (YAT) bağlı bir birliğimiz Başûrê Kürdistan’a gitti.15 Mart 2023 akşamı savaşçılarımızı taşıyan iki helikopter Süleymaniye’ye geçtiği sırada kötü hava koşulları nedeniyle düştü. Anti Terör Birlikleri komutanı Şervan Kobanê öncülüğünde olan 9 savaşçımız şehit düştü. Anti Terör Güçleri, teröre karşı savaşta en iyi savaşçı ve komutanlarını feda etti. Kobanê’den Reqa ve Dêrazor’a kadar şiddetli savaşlarda yer aldılar. Bu güçler ileri savaş yöntemlerine göre eğitildi ve DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon’un temel ortaklarıdır. Bunun yanında aktif bir şekilde mücadele ediyor, bölgede DAİŞ’e karşı savaşan farklı güçlerle birlikte ortak mekanizmayı güçlendirmek için yeteneklerini geliştiriyor. Şehitlerin ailelerine ve tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz. Ayrıca şehitlerin gösterdiği fedakarlığın direnişin, halkımızı ve kutsal toprağımızı korumanın devamı olacağının altını çiziyoruz. Son olarak Başûrê Kürdistan bölgesindeki ilgili yetkililere, şehitlerimizin cenazelerini Kuzey ve Doğu Suriye’de değerlere ve geleneklere göre defnedilmesi için ulaştırması çağrısı yapıyoruz.”

Dünya konulu diğer haberler