Takip Et

Güncel

DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdî: Türkiye karadan saldırı için onay bekliyor

DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türkiye’nin karadan saldırı için ABD ve Rusya’dan olur beklediğini, itiraz görmezse her an saldırabileceğini söyledi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırılarına dair online toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rojava topraklarına yönelik baskı ve saldırıların devam ettiğini belirten Ebdî, “Halkımız ve altyapı sistemlerimiz hava saldırılarıyla hedef alınıyor. Şu ana kadar daha ziyade sivil hayat etkilendi. Altyapının vurulması da sivil hayatı son derece kötü etkiliyor” dedi.

Uluslararası Koalisyon ile ortak çalışma yürüttüklerini aktaran Ebdî, “Şu anda süren hava saldırıları nedeniyle IŞİD’le mücadelemize bir ara vermiş durumdayız. Türk yetkililerin açıklamalarına ve istihbarat bilgilerimize bakılırsa, yakın zamanda bir kara saldırısının da başlayacağını öngörebiliyoruz. QSD hali hazırda Türkiye ve beraberindeki çetelerin saldırılarına karşı duruyor ve sonuna kadar da direnmeyi sürdüreceğiz. Topraklarımızı savunmaya hazırız” diye belirtti.

Rojava’ya yönelik saldırıların tüm dünyayı etkileyeceği uyarısında bulunan Ebdî, “Ama şunu söylemeliyim bu saldırılar yalnızca bizi etkilemeyecek bu topraklarda yaşayan herkesi ve dünya barışını etkileyecek. Bu saldırı başlarsa, en başa geri döneceğiz ve şu ana kadar uluslararası verilmiş tüm mücadele boşa gitmiş olacak. Türkiye’nin hedef aldığı bölgede bir milyondan fazla insan yaşıyor. Tüm bu insanlar bir kara saldırısı sonucu mülteci olacak ve bir insanlık dramı yaşanacak. IŞİD’i tuttuğumuz kamplarda hareketlenmeler var. Bu saldırıların ana sebeplerinden biri de IŞİD’lilerin serbest bırakılması. Bu zamana kadarki tüm kazanımlarımız risk altında. Uluslararası toplumun da bu saldırılara tepkilerini görüyoruz. Ancak Türkiye’de, saldırgan açıklamalar yapmaya devam ediyor. Şu anda gördüğümüz uluslararası destek, Türkiye’nin bu saldırganlığını durduracak güçte değil. Daha güçlü pozisyon alınması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

‘Saldırılara karşı pozisyon alacağız’

Bölgenin tamamında askeri tedbirler aldıklarını belirten Ebdî, “Türkiye’nin saldırıları Kobanê, Minbîc, Tel Rıfat’la sınırlı kalmayacak. Türkiye tüm sınırda kara saldırıları gerçekleştirecek. Bizler de buna göre pozisyon alacağız” dedi.

IŞİD’lilerin tutuklu bulunduğu Hol Kampı’ndaki hareketliliğe vurgu yapan Ebdî, şöyle dedi: “Şu anda hapishanelerdeki güvenlik durumu iyi değil. Özellikle Hol Kampı’nda. Türkiye’nin hava saldırıları buradaki güvenliği hedef alıyor. Buralarda IŞİD saldırılarının gerçekleştiği bilgisini de alıyoruz. Daha önceki güvenlik önlemleri seviyesine çıkabilmemiz için Türkiye’nin saldırılarının bitmesi gerekiyor.” 

ABD ve Rusya’dan onay bekleniyor

Türkiye’nin bölgeye yönelik saldırılarının rastgele olduğunu kaydeden Ebdî, “Daha önceki saldırılarda belli yerler hedef alınmıştı ancak bu son saldırılarda belli bir bölgeye saldırmıyorlar. Rastgele her yere ve altyapıya saldırıyorlar. Suriye rejiminin askerlerini de öldürüyorlar. Türkiye, ABD ve Rusya’dan olur bekliyor. Eğer güçlü bir itiraz görmezlerse, her an saldırabilirler” dedi. 

Rusya’nın tutumuna dair ise Ebdî, “2019 anlaşmasına uyulmasını talep ettik. Biz de bu anlaşma dahilinde söylediklerimizin arkasında olduğumuzu belirttik” dedi.

‘IŞİD’le bağlantıyı ortaya çıkardık’

İstanbul patlamasıyla ilgili soruya Ebdî, “Öncelikle bizim Taksim patlamasıyla bir alakamız olmadığını belirtiyorum. Soruşturmaya da elimizden geldiğince yardımcı olmak isteriz. Şu ana kadar bu konuya ilişkin verilen tüm bilgiler Türkiye medyası tarafından verildi. Bu bilgileri biz de takip ettik. Söz konusu kişinin ailesini araştırdık. Tüm ailesinin IŞİD’le bağlantısını ortaya çıkardık. Bilal Hassan diye birinin QSD ile ilişkisi olduğunu iddia ettiler. Bizim böyle bir kişiyle bir bağlantımız yoktur ve bu konuya ilişkin de yakın zamanda bir rapor yayınlayacağız” ifadelerini kullandı. 

Güncel konulu diğer haberler