Takip Et

Kültür-Sanat

Duhok Uluslararası Film Festivali ilk kez bir mülteci kampında düzenlenecek

Duhok Uluslararası 9’uncu Film Festivali’nin ilk kez Rojava’lı mültecilerin kaldığı bir kampta gerçekleştirileceği açıklandı. 1-8 Aralık tarihleri arası yapılacak festivalde Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesini anlatan “Adalet İçin (For Justice)” adlı belgeselde yer alıyor.

Duhok Uluslararası 9’uncu Film Festivali ilk kez Rojava Kürdistanı mültecilerinin kaldığı bir kampta gerçekleştirileceği duyuruldu. Festival bu yıl 1-8 Aralık tarihleri arasında gösterilecek.

Duhok Uluslararası 9’uncu Film Festivali Organizatörü Hesen Arif konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Festivalde Kürt ve yabancı 100’den fazla film gösterilecek. Bu festivalde gösterilecek filmlerin büyük çoğunluğu mültecilik üzerine ve bu nedenle bir bölümü mültecilerin yaşadığı kampta gösterilecek.” ifadelerini kullandı.

Hesen Arif açıklamasının devamında şunları dile getirdi: “Duhok Uluslararası Film Festivali tarihinde ilk kez festivalin bir bölümü bir mülteci kampında yapılacak. Burada amacımız festival aracılığıyla mültecilik koşullarına dikkat çekmek olacak. Uzun metrajlı filmler Kürtçe altyazılı olarak mülteci kampında Rojava Kürdistanı mültecilerine izlettirilecek. Dediğim gibi buradaki temel amacımız mülteci kardeşlerimize hizmet sunmak olacak.”

Festivalde Şenyaşar ailesini anlatan bir belgeselde yer alıyor

Festivalde Emine Şenyaşar’ın 630 gündür Urfa Adliyesi önünde engellemelere rağmen sürdürdüğü adalet mücadelesini konu alan “Adalet İçin (For Justice)” adlı belgeselde yer alıyor.

Festivalin Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Kültür-Sanat konulu diğer haberler