Takip Et

Güncel

Ecevit Piroğlu hakkında bir kez daha iade kararı

Devrimci tutsak Ecevit Piroğlu hakkında yeniden iade kararı verildi. Temyiz mahkemesinin iade kararını 18 Ocak’ta görüşeceği duyurulurken, tüm enternasyonalist güçlere Piroğlu için harekete geçme çağrısı yapıldı.

2 yıla yakın süredir Sırbistan’da tutsak edilen ve Türkiye’nin iadesini istediği devrimci tutsak Ecevit Piroğlu hakkında yeniden iade kararı verildi. Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, 10 Ekim 2022’de Sırbistan Yüksek Mahkemesi tarafından “Türkiye’nin ilettiği dosyanın yeterince anlaşılır ve açıklayıcı olmadığı, isnat edilen suçlamaların iade koşullarını karşılamadığı” gerekçesiyle bozulan iade kararının, alt mahkeme tarafından duruşmasız olarak yeniden verildiğini açıkladı.

İade kararına karşı 136 gün boyunca açlık grevi direnişi yapan Piroğlu’nun temyiz mahkemesinin iadeyi durdurma kararı sonrası 17 Ekim’de açlık grevini sonlandırıldığı hatırlatılan açıklamada, Piroğlu’nun Gezi direnişinin öncülerinden olması ve Rojava’da IŞİD’e karşı mücadele etmesi nedeniyle Erdoğan iktidarı tarafından hedef alındığı belirtildi.

18 Ocak 2023’te temyiz mahkemesinin alt mahkemenin verdiği ikinci iade kararını görüşeceği ifade edilen açıklamada, bir önceki iade kararını bozan mahkeme heyetinin değiştirildiğine dikkat çekildi.

Piroğlu’nun iadesi halinde ömür boyu hapisle, ağır işkenceyle ve adil ve bağımsız olmayan bir yargılama süreciyle karşı karşıya olduğu vurgulanan açıklamada, Sırbistan hükümetinin kendi yasalarını ve uluslararası sözleşmeleri yok saydığı ve iade durumunda bu sürecin suç ortağı olacağı kaydedildi. 

Ecevit Piroğlu’na özel olarak esir hukuku uygulandığı dile getirilen açıklama, şöyle devam etti: “İade kararının bozulmasına neden olan hiçbir gerekçe değişmemişken, uluslararası toplumun yüzlerce başvurusu ve çağrısı ortadayken, 18 Ocak’ta görülecek temyiz duruşmasından iade kararı çıkması durumunda Türkiye’nin aylardır Sırbistan’a karşı yürüttüğü şantajlara, baskıya, rüşvet siyasetine ve kirli pazarlıklara boyun eğildiği anlamına gelecektir. Piroğlu’nun serbest bırakılmayarak iade kararının onaylanması durumunda, onun şahsında Türkiyeli milyonlarca muhalife, Kürt halkına ve IŞİD’e karşı mücadele eden milyonlarca insana karşı alınmış bir karar olarak tarihe geçecektir. Tüm enternasyonalist güçleri ve uluslararası insan hakları kurumlarını 18 Ocak gününe kadar Piroğlu için harekete geçmeye çağırıyoruz.”

Güncel konulu diğer haberler