Bizimle iletişime geçin

Güncel

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi’nden dayanışma çağrısı: Özgürlük talebimizi yükseltelim

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi, Türkiye’ye iadesi istenen enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu için 30 Mayıs’ta yeniden görülecek ‘iade’ duruşmasına dayanışma çağrısı yaptı.

Enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu iki yıla yakındır Türkiye iadesini istediği için Sırbistan’da tutsak. Piroğlu hakkında 3. kez verilen iade kararına yapılan itiraz, Temyiz Mahkemesinde 30 Mayıs Salı günü yeniden görülecek. Uluslararası dayanışma ve Piroğlu’nun 138 günlük açlık grevi direnişi sayesinde avukatların temyiz mahkemelerindeki itirazları süreç durdurulmuştu. Ancak kısa bir süre özgür kalan Piroğlu yeniden bir kumpasla tutuklandı ve 4 aydır siyasi rehine olarak tutsak.

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi, uluslararası dayanışmanın etkilerinin Erdoğan iktidarının tüm baskılarına rağmen iadenin önüne geçtiğini hatırlattı ve dayanışma çağrısı yaptı. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Uluslararası toplumun güçlü sahiplenişi karşısında Türkiye ve Sırbistan ortaklığı belli ki süreci uzatarak, esneterek, gündemden düşürerek iade etmenin uygun zamanını kollamaktadır. Sırbistan’ın iade davası dışında kurduğu kumpas davası tüm hukuk normlarını askıya alarak uyguladığı özel bir durumdur. Bu yaklaşımı, zamana yayarak ‘iade riski artık kalkmıştır’ gibi uluslararası dayanışmayı rehavete teşvik etmeyi amaçlayan bir süreçtir. Olası bir iade kararının uygulanması koşullarına kadar hapiste tutulması amaçlanmaktadır. Hapiste tutulması böylesi bir iade durumunda Piroğlu’nun göstereceği direnişin, uluslararası kamuoyundan gizlenerek ve uluslararası toplumun tepkisini ortaya koyacağı koşulların oluşmasına fırsat yaratmadan gözlerden gizli bir iadeye hazırlık işaretidir.

“Bugün yeniden güçlü bir sahiplenmeye, dayanışmaya Piroğlu’nun özgür bırakılması için harekete geçmeye ihtiyacımız var. Sosyal medyada, Sırbistan diplomatik kurumları önünde, basın yayın organlarında, BM temsilciliklerinde ‘Ecevit Piroğlu’na özgürlük’ talebimizi yükseltelim. Piroğlu davasında taraf olmak, aynı zamanda IŞİD’le mücadele edenleri, Kürt, Türk, Arap halklarının birleşik mücadelesini ‘cezalandırmak’ isteyenlere karşı taraf olmaktır. Dayanışmanın gücüyle sizleri selamlıyoruz.”

Daha Fazla Güncel Haberler