Bizimle iletişime geçin

Güncel

Emek ve Özgürlük İttifakı protokolünü sundu

Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kurulu’na sundu.

Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında seçimlere girecek olan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden (Yeşil Sol Parti) Dursun Bektaş, Emek Partisi’nden (EMEP) Selma Gürkan, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Eren Gönen, partileri adına YSK’ye protokolü sundu. HDP YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki de parti temsilcilerine eşlik etti. 

Protokol, parti temsilcileri ve YSK Başkanı Ahmet Yenet tarafından imzalandı. Yener, daha sonra parti temsilcilerine kalem hediye etti. 

Parti temsilcileri, protokolü sunmasının ardından YSK’den ayrıldı.

İttifakın bu olağanüstü süreçte emekten, barıştan, demokrasiden yana güçlerin ortak ve birleşik mücadeleyi güçlendirmesi ve kararlı bir şekilde sürdürmesinin büyük önem taşıdığı belirtilen protokolde şu ifadelere yer verildi:

Verilecek ortak mücadele, takınılacak güçlü ve kararlı tutum, halkın acil ekonomik taleplerinin elde edilmesi ve demokratikleşme yolunda adımlar atılmasını sağlayacak bir yürüyüş olacaktır. İşçilerin, emekçilerin, yoksulların, kadınların, gençlerin, doğa ve insan hakları savunucularının dayanışması ve ittifakıdır. Ortak, güçlü ve kararlı bir mücadele zeminidir. 

‘Halkın egemen olduğu bir toplumsal düzeni kurabiliriz’

Hedefimiz demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi ilkeler temelinde halkın gerçek egemenliğine dayanan bir demokrasinin inşasını sağlamaktır. Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde halkın egemen olduğu bir toplumsal düzen kurabiliriz. Bunu başarmak ezilen ve sömürülen halk kitlelerinin değiştirici gücüyle mümkündür.

Yurttaşların siyasi tercihlerinin Türkiye Büyük Millet Meclisine eksiksiz yansıması ve temsilde adaletin sağlanması amacıyla Yeşil ve Sol Gelecek Partisi (YEŞİL SOL PARTİ), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), olarak 14 Mayıs 2023 günü gerçekleştirilecek olan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ‘Emek ve Özgürlük İttifakı’ adı altında seçim ittifakı yaparak katılacağımızı yurttaşlarımıza saygıyla duyururuz.”

Daha Fazla Güncel Haberler