Takip Et

Güncel

Emek ve Özgürlük İttifakı: Yapılması gereken OHAL ilanı değil, toplumsal ittifaktır

Emek ve Özgürlük İttifakı, yaşanan depremler sonrası Erdoğan tarafından ilan edilen OHAL kararına tepki göstererek, “Yapılması gereken OHAL ilanı değil, toplumsal ittifaktır” açıklaması yaptı.

Emek ve Özgürlük İttifakı yaptığı açılmayla OHAL kararına tepki gösterdi. Türkiye halklarının tarihte benzerine az rastlanan bir felaket yaşadığı belirtilen açıklamada, “Ülkemizin 10 ilinde, Kuzey ve Doğu Suriye başta olmak üzere Suriye ve Lübnan’da etkili olan deprem binlerce insanımızın yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Depremin üzerinden 55 saat geçmesine rağmen ne yazık ki binlerce canımız hala enkaz altındadır. Hayatta kalan yurttaşlarımız ise bu ağır kış koşullarında aç ve açıkta beklemektedir. Öncelikle depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımızın acısını yaşıyor, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı diliyoruz. Enkaz altındaki insanlarımızın sağ salim kurtarılmasını temenni ediyoruz. Acımız büyük! Derin üzüntü içerisindeyiz! Yastayız!” ifadelerine yer verildi. 

“OHAL değil toplumsal seferberlik”

Ülke çapında yaşanan yıkım karşısında halkı ölüme terk eden iktidara öfkeli olunduğu belirtilen ittifak açıklamasında, “AKP/MHP iktidarı enkaz altındaki insanlarımızın canını kurtarmak bir yana kentleri yerle bir eden bu depremde ilk 24 saatte kentlere adım dahi atmamıştır. Bu tekçi rejim halkımızı ölüme terk etmiştir” denildi.  İktidarın müdahale ve yardımları organize etmek yerine OHAL ilanıyla felaket yaşayan halkı değil, kendini korumaya almak istediğine dikkat çekilen açıklamada, “Türkiye halkları, iktidarın krizleri, halkın canı pahasına nasıl ‘Allah’ın Lütfu’ diyerek fırsata çevirdiğini iyi bilmektedir. OHAL ilanı ile AKP/MHP iktidarı kentleri kapatmak, yardımları engelleyerek dayanışma ağlarını kesmek, gazetecilerin bölgelere gitmesinin önüne geçerek doğru bilginin üretilmesini engellemek, iktidar ve yandaşlarının suçlarının üstünü örtmek, baskıyı tahkim etmek istemekte ve nihai olarak iktidarını korumaya almak istemektedir. Yapılması gereken OHAL ilanı değil toplumsal seferberliktir!” ifadelerine yer verildi.

“Devletin kaynakları iktidarın bekası için değil halk için kullanılmalı”

Her saatin yaşam için olağanüstü öneme sahip olduğu bu süreçte, OHAL’i ve beraberinde getireceği baskıları tanımayacağını ilan eden Emek ve Özgürlük İttifakı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Baskıcı tek adam rejimi yerelin gücü ve kapasitesini yok etmiştir. Bütün yetkilerin sarayda toplandığı bu sistemde bakanlardan devlet kurumlarına kadar hiç kimse sarayın izni olmadan adım atamamıştır.  Bu korkunç tablo karşısında yerellerde yaşanan krizlerde en hızlı ve etkili hareket etme kapasitesine sahip olan belediyelerde ya kayyımların ya kayyım tehdidinin olması yerel yönetimlerin felaket karşısında elini ayağını bağlamıştır. Bugün her zamankinden daha fazla toplumu savunmaya ihtiyacımız var. Devlete bütün imkânlarını, toplumu ve yaşamı savunmak için seferber etmesi çağrısı yapıyoruz. Halkın kaynakları iktidarın bekası için değil halk için kullanılmalıdır! Bugün halklarımızın tek talebi budur! İktidarın bütün engellemeleri, halka ve yaşama karşı suçtur.”

“Dayanışmayı hep birlikte büyüteceğiz!”

Halkın gerekli refleksi gösterdiği ve depremin ilk saatlerinden itibaren dayanışma için ayağa kalktığı hatırlatılan açıklamada, “Halkımızın emeğini, depremzedelerle paylaşacağına, evini, kapılarını kardeşlerine açacağına inancımız tamdır. Dayanışmayı büyütmeye, yaşamı savunmaya, sahada halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Hiçbir baskı ve otoriter karar bizi halkımızın yanında olmaktan alıkoyamayacaktır. Bu yıkımı birlikte kaldıracağız. Bu felaketin üstesinden birlikte geleceğiz. Halkın yaşam savunusu hiçbir gerekçeyle engellenemez!” ifadelerini yer verildi. 

Güncel konulu diğer haberler