Takip Et

Emek

Enerji-Sen taşeron çalışma koşullarına karşı İSPER önünden seslendi

İBB bünyesindeki İSPER’de, İSKİ ve İGDAŞ saatlerini okuma işi yapan işçilere yönelik baskılara tepki gösteren Enerji Sen yöneticileri, “Taşeronlaşmaya karşı hakkımız olanı almak için, güvenceli çalışma ve insanca yaşamak için bulunduğumuz her işyerinde mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Enerji-Sen işçi sağlığını ve iş güvenliğini tehdit eden taşeron çalışma koşullarına son verilmesi çağrısıyla Eyüp’te bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İSPER AŞ önünde eylem yaptı. Hazırladıkları raporu İSPER yetkililerine veren Enerji-Sen yöneticileri, İSKİ ve İGDAŞ saatlerini okuyan işçilerin taleplerinin karşılanmamasına tepki gösterdi.

Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, raporda yer alan sorunlara ilişkin İSPER yetkilileriyle görüştüklerini, sorunun çözüleceği sözü verildiğini ancak daha da arttığını söyledi. İşçilerin rapor aldıklarında bu raporların sorgulandığını belirten Keskin, “İşçi arkadaşlarımızın iş yükü altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Yetki sorunları olduğunu dile getiren Keskin, yetkiyi hangi sendikanın aldığının bir önemi olmadığını belirterek, sorunun çözümü için birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sokaktaki işçiler için harcırah istediklerini karşılığında ise “kendi çayınızı, kahvenizi doldurun” denerek termos verildiğini belirten Keskin, termosu İSPER’e attı. İşçilere seslenen Keskin, “Korkmayın, mücadele edin” çağrısında bulundu.

Basın metnini okuyan Enerji-Sen Örgütlenme Uzmanı Yeliz Vurgun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İSPER AŞ’de İSKİ ve İGDAŞ işçilerinin güvencesiz çalıştırıldığını, sahada her gün sorun ve sıkıntılarla boğuştuğunu belirtti. Vurgun, “Bu sorun; 696 KHK ile kadro verilen ama kadroya geçirilmeyen enerji işçilerinin, taşeron koşullarda, kadrolu işçilerle eşit sosyal haklara sahip olmayarak ve ağır iş yükünün altında ezilmesidir. İSKİ ve İGDAŞ işçileri, her geçen gün artan ağır iş yükünün sonucunda kalıcı sakatlanmalar, kronik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkların birçoğu ameliyatla sonuçlanmaktadır” dedi.

Enflasyonun yüzde 170’lere dayandığı koşullarda işçilere sadece 32 TL’lik yemek ücreti verildiğini belirten Vurgun, “1 ay önce İSPER AŞ yönetimi ile yaptığımız toplantıda getirilen ortak sayaç okuma projesinin; iş yükünü arttırdığını ve işçiler üzerinde baskı oluşturduğunu, sahada çalışan personel sayısının yetersiz olduğunu bu yüzden personel alımı yapılması gerektiğini, kadrolu işçilerle aynı işi yapmalarına rağmen eşit sosyal haklara sahip olmadıklarını, yemek ücretlerinin bir işçinin beslenmesi için yetersiz olduğunu ve birçok sorunu talepleriyle birlikte dile getirdik. İSPER yönetimi sorunları çözmek yerine işçilere çanta ve termos dağıtmayı tercih etmektedir. İşçiler sahada işi bitiremediğinde disiplin soruşturmalarıyla karşı karşıya kalmakta ve haksız cezalara maruz bırakılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Bulunduğumuz her işyerinde mücadele etmeye devam edeceğiz”

Vurgun, işçi sayısının az, iş yükünün ağır olduğu koşullarda neden yeni işçi alımı yapılmadığını sorusunun yanı sıra, “Kadrolu işçilerle aynı işi yapmalarına rağmen İSKİ ve İGDAŞ işçilerine eşit sosyal haklar neden verilmiyor? Her gün en temel gıdalara zam gelirken yemek ücretleri neden arttırılmıyor? İşçilerin tuvalet, su gibi ihtiyaçlarını karşılaması için neden sokak harcırahı verilmiyor? Disiplin soruşturmaları, yevmiye cezaları işçiler üzerinde neden bir baskı aygıtı olarak kullanılıyor” sorularını yöneltti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük gelir kaynağını oluşturan ve İSPER çatısı altında çalıştırılan İSKİ ve İGDAŞ işçilerinin taşeron koşullarda çalıştırılmasına derhal son verilmesi çağrısında bulunan Vurgun, “Unutmayın ki, oturduğunuz o koltuklar, enerji işçilerinin alın teri üzerinden yükseliyor. Taşeronlaşmaya karşı hakkımız olanı almak için, güvenceli çalışma ve insanca yaşamak için bulunduğumuz her işyerinde mücadele etmeye devam edeceğiz” diye vurguladı.

Emek konulu diğer haberler