Takip Et

Güncel

Ereğli Hapishanesi’nde tutsakların kaldığı koğuşlara elektrik, su ve doğalgaz verilmiyor

Tecrit ve hak ihlallerine karşı açlık grevi eyleminin sürdüğü Ereğli Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde, koğuşlarda elektrik, su ve doğalgaz kesintisi yapıldığı belirtildi.

Konya Ereğli Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde hak ihlalleri ve tecride karşı tutukluların 4 Ekim’de başlattığı, 16 Kasım’da süresiz-dönüşümsüze dönüştürülen açlık grevi devam ediyor. Ağır tecrit ve hak ihlallerine rağmen eylemi sürdüren tutuklular, hapishanede bu kez elektrik, su ve doğalgaz kesintisinin başladığını aktardı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre; açlık grevinde olan İbrahim Sütcü, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, taleplerinin karşılanmadığını, hala tekli hücrelerde tutulduklarını söyledi.

Sütcü, cezaevi koşullarının gün geçtikçe ağırlaştığını aktararak, şunları anlattı: “Artık su, elektrik ve doğalgaza da sınırlandırma getirdiler. Suyu neredeyse hiç kullanamıyoruz, hemen kesiyorlar. Elektriği akşam erkenden kesiyorlar. Doğalgazı da sadece bir saat açıp kapatıyorlar. Bizi yeni hücrelerde tutuyorlar, bu hücreler hala inşaat, doğalgazı da kesince çok üşüyoruz. Tekli hücrelerde izole edip hiçbir iletişim sağlayamıyoruz. Şikayetlerimizin de dışarıya duyurulmasına da engel oluyorlar. İlk açlık grevine giren arkadaşlarımız çok zayıflamışlar ve hafıza kaybı başladı. Durumları kötü ve giderek de kötüleşmektedir.”

Sütcü, cezaevinde yaşanan hak ihlallerine karşı insan hakları ve hukuk örgütlerine dayanışma çağrısı yaptı.

Güncel konulu diğer haberler