Takip Et

Güncel

Eren Keskin’e hapis istemi

İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Eren Keskin hakkında “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” iddiasıyla hapis cezası talep edildi.

HDP İzmir il binasına 17 Haziran 2021’de Onur Gencer tarafından yapılan silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın babası Abdülillah Poyraz hakkında kızının ölümüyle ilgili söylediği sözler nedeniyle dava açıldı, yapılan yargılama sonucunda dava beraat ile sonuçlandı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin de Poyraz hakkında açılan davaya dair “Saldırının ve cinayetin aydınlatılması için etkin soruşturma yapmayan delillerin karartılmasını sağlayan tetikçi dışında gerçek faillerin ortaya çıkarılmasını engelleyen soruşturma savcısı Deniz Poyraz’ın acılı babası hakkında propaganda suçlamasıyla dava açtı” paylaşımında bulunmuştu.

Keskin’in bu paylaşımı nedeniyle hakkında açılan davanın ilk duruşması İzmir 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerini hedef göstermek” ve “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmek” suçlamalarıyla yargılanan Eren Keskin, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden bağlandı.

Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Eren Keskin, iddianamede yer alan ‘Deniz Poyraz’ın katledilmesi olayının FETÖ/PDY bağlantısı aranması yönünde talepleri olduğu’ iddiasına tepki gösterdi. FETÖ/PDY’nin devlet için kullanışlı ve her türlü suçu yükleyebilecekleri bir örgüt olduğunu ifade eden Keskin, “Ama biz bu kişinin başka örgütlerle ilişkisi olduğunu düşünüyoruz. Örneğin ben bu kişinin Ülkü Ocakları ile bağlantısı olduğunu ve saldırının burada planlandığını düşünüyorum. Böylesine önemli bir siyasi suikastte sanığın bir gün gözaltında tutulduğu ve örgütlü bir saldırı olmasına dair hiçbir araştırma yapılmadı” dedi.

Ayrıca savcıyı hedef göstermediğini, bir hukukçu olarak bunun ne anlama geldiğini çok iyi bildiğini ifade eden Keskin, sadece hukuki bir eleştiri yaptığını vurguladı.

Keskin’in avukatları Jiyan Tosun ve Jiyan Kaya da suçun oluşmadığı doğrultusunda savunma yaparak, Keskin’in beraatını talep etti.

Esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, Keskin’in “Kamu görevlisine hakaret” suçundan beraatını talep ederken “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Keskin ve avukatları esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için süre talep etti. Ek süre talebini kabul eden mahkeme heyeti, davayı 1 Haziran 2023 tarihine erteledi.

Güncel konulu diğer haberler