Takip Et

Güncel

Evlerine ‘az hasarlı’ raporu verildikten sonra AFAD çadırından çıkartılan aile sokakta kaldı

Diyarbakır’da oturdukları binaya “az hasarlı” raporu verildikten sonra kaldıkları AFAD çadırından çıkarılan Kaçar ailesi, ekiplerin evlerine verdiği “az hasarlı” raporuna güvenmedikleri için sokakta kalmaya başladı.

Maraş merkezli depremden etkilenen kentlerden Diyarbakır’da yaşayan 5’i çocuk 7 kişilik Kaçar ailesi, depremin ardından AFAD’ın merkez Kayapınar ilçesi Kent Meydanı’nda kurduğu çadırlardan birine yerleşti. Ancak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü tarafından evlerine verilen “az hasarlı” raporun ardından aile, çadırdan çıkartıldı. Aile, evlerinin yıkılma tehlikesi nedeniyle sokakta kaldı.

İtiraza cevap verilmiyor

Aile geceyi sokakta geçirirken, evin kolonlarında gözle görülen hasarlar mevcut. Hasar nedeniyle birçok ailenin başka yerlere taşındığı binada hala 5 aile kalmaya devam ediyor. Rapora itiraz eden bina sakinlerinin yeni inceleme talebine ise yanıt verilmiyor.

İkram Kaçar, 20 günün ardından çadırdan çıkarıldıklarını ve gidecek yerleri olmadığı için geceyi evlerinin bulunduğu sokakta geçirdiklerini belirtti. Gözle görülen tahribat nedeniyle evlerine giremediklerini vurgulayan Kaçar, “Ya evimize girip, altında kalacağız ya da burada sokakta olacağız. Kendim için değil çocuklarım için burayım. Yetkililer sesimizi duysun” çağrısında bulundu.

“Bina oturulacak durumda değil”

Evlerinin ilk depremde hasar gördüğünü söyleyen Ali Kaçar da, şunları belirtti: “20 gün çadırda kaldık. Evimiz’ az hasarlı’ olduğu gerekçesiyle bizleri çadırdan çıkardılar. Ancak evdeki hasar nedeniyle çareyi sokağa çıkmakta bulduk. Bu bina oturulacak bir bina değil. Mecburen dışarda geçiyoruz. Bina yıkıldıktan sonra mı bir çare bulacaklar?” diye sordu. (MA)

Güncel konulu diğer haberler