Takip Et

Güncel

F Oturumu: Ağır hasta tutsak Emin Gurban serbest bırakılsın

F Oturumu bu haftaki eylemlerinde, ağır hasta tutsak Emin Gurban’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenledikleri “F Oturumu” nun 563’üncüsünü dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu hafta Ereğli Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Emin Gurban’ın durumuna dikkat çekildi. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu’nun yanı sıra hak savunucuları ve tutuklu yakınları katılırken, açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu Başkanı Gülseren Yoleri yaptı.

Hasta tutuklu Emin Gurba’nın hapishanesinde tek başına hayatını iddiama ettiremediğini, ayakta durmakta zorlandığını, temizlik ve kişisel bakımını tek başına yapamadığını belirtti. 26 yıldır hapishanede bulunan Gurban’nın 6 Aralık 2022 tarihinde hastaneye sevk edildiğini belirten Yoleri, “Yapılan tetkiklerde; ‘boyundan beyne giden ana damarlarda tıkanıklık olduğu, beyincik bölümünde yüzde 60 oranında hasar oluştuğu tespit edilmiş ve aynı tarihte hastanede nöroloji bölümü tarafından verilen raporla ‘Serebellar Felç Sendromu, Serebrovasküler Sendrom’ teşhisi konulmuştur” ifadelerini kullandı.

Gurban’ın 2018 yılında safra kesesinin alındığını, mide kanseri şüphesi bulunduğunu da sözlerine ekleyen Yoleri, Kocaeli Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunurken ani gelişen şiddetli baş ağrısı ve kusma gibi şikayetleri üzerine 2 Aralık 2022 tarihinde Kocaeli Seka Devlet Hastanesine sevk edildiğini fakat aynı gün tekrar hapishaneye gönderildiğini belirtti. 

Gurban için verilen raporda kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olduğu, sürekli ve yakın bakım gerektirmesinden dolayı refakatçiye ihtiyacı olduğunu hatırlatan Yoleri, “Ailesinin refakatçi olma talebi önce reddedilmiş, yoğun çabalar sonucu sonradan izin verilmiş, ancak izin olmasına rağmen refakatçinin hastanın yanına girişine güvenlik tarafından keyfi olarak engel olunmuştur” dedi.

Güncel konulu diğer haberler